Bory Tucholskie

Najważniejsze informacje o regionie: Bory Tucholskie

Informacje o regionie

Bory Tucholskie to mezoregion w północnej części Polski, obejmujący województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie, znajdujący się w dorzeczu Brdy i Wdy. Pokryty jest w większości kompleksem leśnym o tej samej nazwie. Te lasy pokrywają również dużą część Równiny Charzykowskiej. Na tym terenie występują sandry, pagórki morenowe, rynny, wydmy i doliny rzeczne oraz wiele jezior.

Tereny leśne Borów Tucholskich są pokryte przede wszystkim sosnami, z gatunkami ciepłolubnymi rosnącymi na zboczach nad Wisłą. Na terenie mezoregionu występują wrzosowiska, torfowiska i urodzajne łąki. Spotykana jest tu licznie taka zwierzyna jak jelenie, sarny, dziki i lisy, bobry oraz bielik, rybołowy i żurawie zwyczajne.

Na tym obszarze znajdują się trzy parki Narodowe: Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy i Wdzydzki Park Krajobrazowy. Kompleks leśny obejmuje też Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Znajdują się tutaj również rezerwaty przyrody i biosfery oraz Obszar Natury 2000 Bory Tucholskie.

W Borach Tucholskich warto zobaczyć wieżę widokową w Trzebcinach, leśne ścieżki przyrodnicze Jelenia Wyspa, Jeziorka Kozie i Woziwoda, średniowieczny gród w Raciążu, Wstydze Kiszewskie, czyli odtworzoną wieś kaszubską z XVII-XIX wieku, tworzącą skansen, Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, rezerwat archeologiczny Kręgi Kamienne, akwedukt w Fojutowie z XIX wieku, czy szlak pieszy Partyzantów Armii Krajowej.
Obszar:
7 364,00 km2
Liczba ludności:
około 353 200
Liczba podmiotów gospodarczych:
18 280
Powiaty:
chojnicki, bytowski, kościerski, człuchowski, tucholski