Stadnina Koni "Ochaby" w Panoramie Firm

ul. Hodowlana 16
43-430 Ochaby Wielkie, woj. śląskie
Informacje

Opis działalności

Stadnina Koni "Ochaby" sp. z o.o. jest następcą prawnym Stadniny Koni Pruchna, która została powołana decyzją Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych z dnia 01.01.1952r. z zadaniem hodowli koni

O nas

Stadnina Koni "Ochaby" sp. z o.o. jest następcą prawnym Stadniny Koni Pruchna, która została powołana decyzją Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych z dnia 01.01.1952r. z zadaniem hodowli koni angloarabskich. Konie tej rasy zostały sprowadzone zFrancji do Polski w roku 1947. Podzielono je na 4 grupy i umieszczono w trzech stadninach poznańskich (Gałowo, Nieświatów, Mchów) oraz jedną grupę przydzielono do Państwowego Zarządu Nieruchomości Ziemskich Okręgu Ziemi Lubuskiej. W roku 1952, decyzją Centralnego Zarządu Hodowli Koni, w Stadninie Koni Pruchna miało powstać polskie centrum hodowli koni angloarabskich w typie francuskim. W tym celu przewieziono do nowo powstałej stadniny 53 klacze oraz 3 ogiery ze stadnin poznańskich i umieszczono je w gospodarstwie Ochaby, należącym do Stadniny Koni Pruchna. Szybko okazało się, że ochabski mikroklimat wyjątkowo sprzyja rozwojowi angloarabów francuskich. Od chwili utworzenia Stadniny wyhodowano w niej wiele znakomitych koni, które wywarły duży wpływ na polską hodowlę. Angloaraby z Ochab okazały się wspaniałymi końmi sportowymi ze szczególnymi predyspozycjami do WKKW, wyróżniającymi się dobrym charakterem, dużym temperamentem, urodą i dobrym ruchem. Osiągnęły również wysoki poziom dzielności wyścigowej i sportowej.

Produkty i usługi

Hodowla koni prowadzona jest zgodnie z założeniami planu hodowlanego opracowanego na lata 1998 do 2010, oraz jego uaktualnieniem w 2003 roku. Stadnina z etatem 50 klaczy matek prowadzi hodowlę w dwóch kierunkach: konia angloarabskiego pochodzenia francuskiego w oparciu o 35 klaczy, z których 15 spełnia dodatkowo wymogi programu ochrony zasobów genetycznych koni rasy małopolskiej oraz polskiego konia szlachetnego półkrwi na bazie 15 klaczy matek. Konie angloarabskie naszej hodowli rejestrowane są w księdze koni rasy małopolskiej.
Hodowla AA prowadzona jest w 9 rodzinach żeńskich wywodzących się od klaczy importowanych z Francji w 1947 roku. Są to: Atalante *AA*1944, Atavalla *AC*1956, La Gartempe *AA*1946, Rossette AA 1939, Sirote AA 1940, Saute AA 1940, Stulane oo 1942, Westphalie AA 1944, Valenciennes AA 1943
Program hodowlany realizowany przez Stadninę od kilkunastu lat, pozwala przypuszczać, że zasoby genetyczne będą należycie chronione i udoskonalane przez użycie w szerszym zakresie bardzo cennych ogierówzakupionych we Francji, jak i nasienia mrożonego ogierów z wysokim ISO, miedzy innymi og. Fusain Du Defey'aa. W rodowodach klaczy występują już cenione ze względu na użytkowość ogiery Jalienny, Veloce De Favi.
Ważnym elementem pracy hodowlanej są próby dzielności na torze wyścigowym, gdzie konie sprawdzają się w wyścigach płaskich, płotowych i przeszkodowych. Wśród koni wygrywających prestiżowe gonitwy na Torach Wyścigów konnych Partynice we Wrocławiu dużą część stanowią konie hodowli Stadniny Koni "Ochaby".
Dorobek Stadniny to 27 derbistów i derbistek oraz 12 oaksistek. Wśród wyróżniających się koni na największą uwagę zasługuje klacz Arabella xxoo (CrossXX - Ataxxoo), która wygrała derbyw 1975 roku i Oaks półkrwi. Startowała 6 razy i wszystkie 6 wyścigów wygrała, miedzy innymi Próbną, Stubna i Oaks. Od roku 1975 Oaks Półkrwi nazwano jej imieniem.
Oceny i opinie
Średnia ocen firmy:
(0 opinii)
Miejsce na Twoją opinię o firmie

Twoja ocena ogólna

 
 
 
Obowiązek informacyjny

Wyznacz trasę dojazdu

start
stop
ul. Hodowlana 16
43-430 Ochaby Wielkie, woj. śląskie