Filiżanka aromatycznego espresso czy americano to stały element poranka wielu osób. Dla niektórych picie kawy stało się swoistym rytuałem. Jednak już od pierwszych chwil, gdy pojawiła się w Europie, zaczęła budzić wątpliwości. Czy ten pobudzający napój jest korzystny dla naszego zdrowia? Nie wyobrażasz sobie dnia bez wypicia pysznego i aromatycznej naparu? Poznaj najważniejsze właściwości małej czarnej i sprawdź, która kawa jest najlepsza dla Twojego zdrowia.   

Wartości odżywcze małej czarnej

Napój przyrządzany z palonych i mielonych ziaren kawowca do Europy przybył prawdopodobnie w XVI – XVII wieku. Za import z Indii odpowiedzialni byli w tamtym czasie Brytyjczycy oraz Holendrzy. Obecnie zielone krzewy rośliny uprawia się przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Większość spożywanej aktualnie kawy pochodzi z odmian Arabica i Robusta. Istnieje jednak wiele rodzajów kofeinowego napoju (latte, espresso czy flat white dostępne w sklepach z kawą) oraz sposobów jego przygotowywania (ekspres ciśnieniowy, kawiarka czy zaparzacz).

Choć początkowo mieszkańcy starego kontynentu uznawali małą czarną za niesmaczną i szkodliwą, to z czasem odkryli jej niezwykłe właściwości. Jakie substancje znajdziemy w kawie? Najbardziej cenionym i znanym składnikiem naparu jest oczywiście kofeina. Bardzo wysokie wskaźniki tej substancji determinują właściwości zdrowotne napoju. Zalecaną dawką związku chemicznego, którą można spożywać w ciągu dnia, jest 400 mg – to równowartość czterech filiżanek espresso czy trzech kaw rozpuszczalnych.

Im mniej wypalone ziarna kawowca, tym większa zawartość polifenoli w naparze. Naturalne związki występujące w roślinach takie jak kwas felurowy, chlorogenowy i kawowy charakteryzują się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Przyjemny zapach kawy gwarantują liczne związki lotne. Napój ten zawiera również niewielkie ilości potasu, magnezu, sodu czy wapnia. Co warto podkreślić, klasyczna mała czarna bez dodatków jest właściwie bezkaloryczna.      

Picie kawy a zdrowie

Od momentu sprowadzenia do Europy powstało wiele mitów dotyczących spożywania napoju z ziaren kawowca. Warto więc rozstrzygnąć jeden z nich – czy picie kawy jest zdrowe? Jak się okazuje, mała czarna przynosi organizmowi wiele korzyści. Za większość zalet odpowiada przede wszystkim kofeina, która należy do grupy substancji psychoaktywnych, przez co poprawia pamięć i redukuje uczucie zmęczenia. Do pozostałych właściwości zdrowotnych kawy należą:

  • działanie przeciwnowotworowe – antyoksydanty zawarte w napoju usprawniają mechanizmy obronne organizmu
  • przeciwdziałanie alergii – ułatwia oddychanie astmatykom i redukuje wytwarzanie histaminy;
  • pozytywny wpływ na nastrój – kawa podwyższa poziom hormonu szczęścia;
  • ułatwienie koncentracji – dawka kofeiny działa pobudzająco na układ nerwowy i umysł;
  • poprawa trawienia – usprawnienie metabolizmu poprzez znajdujące się w składzie małej czarnej kwasy organiczne;
  • zmniejszenie ryzyka chorób – przeciwdziała takim poważnym schorzeniom jak: zawał serca, udar mózgu oraz redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2, miażdżycy, marskości wątroby czy choroby Alzheimera i nowotworu jelita grubego.  

Czy kawa może szkodzić?

Niektórzy uważają kawę za używkę, porównując ją do papierosów czy alkoholu. Jednak rozsądnie przyjmowana kofeina nie wykazuje skutków ubocznych. Z podanych wcześniej przykładów można wysnuć wniosek, że przynosi ona wręcz wiele korzyści. Dodatkowo została uznana w Piramidzie Zdrowego Żywienia za produkt polecany do spożycia. Nie muszą nawet unikać jej osoby mające problemy z sercem czy nadciśnieniem.

Jaka kawa jest najzdrowsza? Za najlepszy dla organizmu rodzaj napoju uchodzi mała czarna z ekspresu ciśnieniowego. W sklepach możemy znaleźć różne warianty na przykład: kawę ziarnistą, ciemno paloną, mieloną, rozpuszczalną, a także w różnych opcjach smakowych. Przede wszystkim warto wybierać kofeinowy napój odpowiadający naszym preferencjom. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup w postaci ziaren oraz samodzielne ich zmielenie i odpowiednie zaparzenie bezpośrednio przed spożyciem. Większe zdrowotne i smakowe właściwości kawy uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na napój bez dodatków. W pierwszej kolejności należy jednak pamiętać o nieprzekraczaniu dziennej dawki kofeiny.