Przygotowanie smacznego ciasta do wypieków jest nie lada wyzwaniem. Na pewno domyślasz się, że profesjonalne zakłady cukiernicze i piekarnicze korzystają z wielu rozwiązań z branży gastronomicznej. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się garowniki. Są to wszelkiego rodzaju szafy i komory rozrostu. Czym są garomaty i jaki mają swój udział w rozroście ciasta? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym jest szafa i komora garownicza?

Mówiąc o pracy garomatów i ich zastosowaniu w gastronomii, trudno byłoby nie wspomnieć o samych szafach i komorach garowniczych. Urządzenia te są niezbędnym elementem wyposażenia każdej piekarni i cukierni, szczególnie tych działających na dużą skalę. Szafy i komory garownicze służą rozrostowi ciasta, które wstawia się do wnętrza na specjalistycznych nierdzewnych stelażach lub wózkach piekarniczych. Większość jest dedykowana do danych urządzeń i ich rozmiaru, a można je kupić w komplecie. Jakie właściwości mają szafy i komory garownicze? To przede wszystkim:

  • utrzymanie zadanej temperatury,
  • utrzymanie stałej wilgotności,
  • wysoka izolacja cieplna,
  • wysoka szczelność.

Komory garownicze działają dzięki garomatom, które generują w niej parę niezbędną do rozrostu ciasta. Stała, odpowiednio dobrana wilgotność i temperatura, a także szczelność, izolacja i wykonanie z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością sprawiają, że komory i szafy garownicze znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę w każdym punkcie gastronomicznym zajmującym się wypiekami.

Proces garowania w komorze fermentacyjnej

Komora fermentacyjna, inaczej nazywana garownią, stosowana jest w piekarniach i cukierniach. Najczęściej jest to pomieszczenie wykonane ze stali nierdzewnej. Przechowuje się w niej uformowane kęsy ciasta na różne wypieki przed włożeniem go do pieca piekarniczego. Proces ten jest niezbędny, ponieważ takie produkty jak chleb, bułki, drożdżówki i chałki poddają się w komorze procesowi rozrostu w podwyższonej temperaturze i określonej, stałej wilgotności. Pozwala to uzyskać równomierny miękisz i odpowiednią skórkę wypieku. Szczegóły dotyczące garowania zdradził nam pracownik firmy Eurotechnika – producent maszyn gastronomicznych:

Proces garowania pozwala na powtarzalność produkcji niezależnie od warunków pogodowych i temperatury panującej w piekarni. Zadaną temperaturę i wilgotność uzyskuje się przez ogrzewanie komory grzałkami elektrycznymi, natomiast parę generują grzałki do wody poprzez gotowanie jej w zbiorniku. Na pozór rozwiązanie to wydaje się energochłonne. Szczególnie że komora pracuje przez wiele godzin bez przerwy, a czasami nawet całą dobę. Są jednak możliwości zmniejszenia kosztów zużycia energii na podstawie innowacyjnego systemu opracowany przez naszą firmę.

Nowoczesny system garowania zaprojektowany przez firmę Eurotechnika pozwala zminimalizować nakłady finansowe związane z utrzymaniem określonych parametrów w komorze. System opiera się na ogrzewaniu komory ciepłem z odzysku i zwiększeniu wilgotności w komorze poprzez system dysz zraszających. Dodatkową zaletą jest to, że wypiekany produkt nie przykleja się do aparatów załadowczych. System ten jest bezawaryjny i działa bardzo płynnie. Oszczędności widoczne są natychmiast, co jest bardzo ważne przy stale rosnących kosztach energii elektrycznej.