Dobre mięso nie jest tanie, ale naprawdę warto w nie zainwestować. Ma to wpływ nie tylko na walory smakowe potraw, ale i na nasze zdrowie. Naprawdę nie powinno się jeść byle czego. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania mięsa? Zapraszamy do lektury.

Gdzie kupować i jak wybierać?

Dobre mięso trudno jest znaleźć w marketach. To brutalna prawda. Poszukiwania smacznej, wartościowej wędliny czy kiełbasy najlepiej zacząć więc od znalezienia dobrego sklepu mięsnego. Optymalnie byłoby dowiedzieć się więcej na jego temat, a mianowicie skąd pozyskuje mięso i jak je przewozi. Niezwykle ważnym elementem podczas wyboru produktów na nasz stół jest też czytanie składów. To właśnie w tym punkcie może nas czekać prawdziwa niespodzianka. Dowiemy się bowiem, ile jest przysłowiowego mięsa w mięsie.

Ponadto miłośnicy dań mięsnych powinni mieć na temat podstawowego składnika swoich ulubionych potraw jakąś wiedzę. Świadomość, z której części zwierzęcia pochodzą konkretne kawałki, bywa bezcenna. Warto też przed wybraniem się na zakupy wiedzieć, co chcemy przygotować na obiad czy kolację i jakie mięso będzie do tego najlepsze. O poradę można zapytać sprzedawcę, zwłaszcza wtedy, kiedy jest nam dobrze znany i ufamy jego informacjom oraz znajomości tematu.

Przedstawiciel zakładów przetwórstwa mięsnego Drąg z Podkarpacia wyjaśnia nam, dlaczego jest to istotne.

Z góry przepraszam za brutalność, ale nie jest tajemnicą, że delikatność naszego mięsa zależy od tego, skąd je wzięliśmy. I mówiąc skąd, mam na myśli, z jakiej części zwierzęcia. Schab czy karkówka są delikatne, ponieważ „za życia” nie pełniły zbyt wielu funkcji mechanicznych. W przeciwieństwie do np. łopatki.

Cena ma znaczenie

Często mówi się, że tanie kiełbasy czy wędliny mają niewiele wspólnego z mięsem. Niestety najczęściej jest to prawdą. Mięso pozyskiwane jest w wyniku uboju zwierząt, a trzeba wiedzieć, że ich hodowla zgodnie z wszelkimi wymaganiami jest kosztowna. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że to, co zjadamy, jest produktem pełnowartościowym, nie oszczędzajmy na nim. W przypadku mięsa jakość niemal zawsze idzie w parze z ceną.

Co jeszcze?

Mięso powinno mieć intensywny, dostosowany do jego gatunku kolor. Wieprzowina, wołowina, cielęcina czy drób – każdy z nich powinien mieć określoną barwę. Ponadto mięso nie może się lepić, być mokre czy wysuszone na bokach. Alarmujący powinien być także zbyt wyraźny, mdły zapach albo widoczne nakłucia.

Nie zapominajmy, że według znanego przysłowia, jesteśmy tym, co jemy.