Samodzielne przygotowanie efektownego wypieku z okazji urodzin stanowi niemałe wyzwanie. Z tego powodu coraz więcej osób wybiera kupno gotowego tortu w cukierni. Decyduje o tym również to, że w miejscach tych stosowane są technologie, które pozwalają nadać im intrygującego charakteru. Szczególną popularnością cieszą się wypieki z nadrukami postaci z bajek, gier, ale też z logiem firmy lub innym spersonalizowanym motywem.

Na czym wykonywane są nadruki spożywcze?

Do wykonywania wydruków na tort wykorzystuje się dwa rodzaje opłatków, waflowe i z masy cukrowej. Pierwsze z nich są cieńsze i sprawdzają się do wykonywania mniej złożonych nadruków. Nie powinny być nakładane bezpośrednio na kremy oraz bitą śmietanę, ponieważ mogą zamoknąć, a nadruk może ulec rozmazaniu, dlatego należy pokryć go od dołu żelem spożywczym. Opłatek wyprodukowany z masy cukrowej jest grubszy i oferuje możliwość wykonywania bardziej szczegółowych nadruków. Pozwala także na tworzenie elementów do dekoracji bocznej części tortu, ponieważ można go dowolnie zginać, podkreślają pracownicy pracowni wypieków Tortex. Istnieje jeszcze medium określane jako choco-transfer, umożliwiające umieszczenie nadruku na białej czekoladzie.

Urządzenie do wykonywania nadruków na tort

Urządzeniem, które pozwala przygotować nadruk, są specjalne drukarki. Posiadają one wszelkie wymagane atesty i zostały dopuszczone do użytku w przemyśle spożywczym, podobnie jak tusze, które stanowią bezpośredni materiał nadruku. Drukarka z wyglądu nie różni się szczególnie od klasycznych sprzętów elektronicznych, które wykorzystujemy w biurach i domach do kopiowania materiałów papierowych. Zaletą drukarek spożywczych jest to, że posiadają one łatwo wymienialne, pojemne kartridże z tuszem, które można dowolnie napełniać i użytkować przez dłuższy czas.

Łatwy wydruk i opracowanie dowolnego motywu

Do omówionego powyżej urządzenia wykorzystuje się dołączony do drukarek program komputerowy, który pozwala stworzyć tort z dowolnym nadrukiem. Umożliwi on zarówno wprowadzenie już istniejącego zdjęcia, jak i stworzenia nowej kompozycji, np. zawierającej odpowiedni napis, co okazuje się szczególnie przydatne, kiedy trzeba udekorować większą liczbę ciast. Kompozycję można dowolnie przycinać oraz skalować, dzięki czemu można dekorować nie tylko torty, ale też babeczki. To sprawia, że można stworzyć wypieki o wysokich walorach estetycznych, ale także przygotować je w szybszym tempie, ponieważ zdjęcie łatwo jest powielić na wielu opłatkach.