Przygotowywanie wesela nie jest łatwą sztuką. Na głowie trzeba mieć wiele rzeczy, o których nie można zapomnieć. Jedną z najważniejszych jest kwestia napojów. Zgodnie z panującą tradycją na weselu nie może zabraknąć alkoholu. Dotyczy to między innymi wina. Wtedy pojawia się dylemat, jakie wino wybrać oraz ile butelek tego trunku zakupić?

Wybór wina pasującego do menu weselnego

Zanim zaczniemy przebierać w konkretnych produktach, warto zapoznać się z kilkoma rzeczami związanymi z winem. Trunek ten można podzielić biorąc pod uwagę nie tylko jego kolor, lecz również cechy charakterystyczny lub bukiety smakowo-zapachowe. Te wszystkie czynniki sprawiają, że nie każde wino pasuje do wszystkich dań. Jedne wina są lżejsze, z kolei inne mają ostrzejszy smak. W związku z tym dobrym pomysłem jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami doboru win.

Jednym z najchętniej kupowanych jest wino czerwone. Można je podzielić na młode, lekkie i owocowe, średnio ciężkie, a także ciężkie i pełne. Pierwszy rodzaj doskonale sprawdza się w połączeniu z lekkimi przekąskami lub wędlinami. Ponadto idealnie pasuje do grillowanej karkówki i kiełbasek. Zdaniem ekspertów wino o czerwonej barwie najlepiej podawać razem z czerwonym mięsem. Jeżeli w menu weselnym znajduje się wołowina, dziczyzna lub kaczka i gęś, warto zakupić wino czerwone wytrawne i półwytrawne. Ponadto taki trunek jest odpowiedni do serów twardych, kozich, owczych i dojrzałych. Jeśli chcemy postawić na stół tylko jeden gatunek, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zakup wina półwytrawnego, które jest lżejsze.

Na weselach nierzadko spotyka się również wina białe. Podstawowa zasada podawania tego trunku polega na tym, że wino białe musi być schłodzone. Najlepiej, aby jego temperatura wynosiła od 6 do 12 stopni Celsjusza. Konkretna temperatura zależy od ciężaru alkoholu. Z kolei wina musujące są najlepsze, gdy zostaną schłodzone do temperatury 7 stopni Celsjusza. Wśród win białych wyróżniamy:

  • wina słodkie,
  • wina półsłodkie,
  • wina półwytrawne,
  • wina wytrawne.

Jeżeli na stołach weselnych znajdą się dania rybne oraz drobiowe, warto postawić na białe wino. Warto dodać, że trunek ten jest lekki i orzeźwiający, w związku z czym idealnie nadaje się do potraw z owoców morza, z warzyw oraz do sałatek. Białe wina wytrawne podkreślają smak koziego sera, ryb z dodatkiem masła oraz kurczaka i wieprzowiny. Natomiast półwytrawne są doskonałym wyborem, jeśli na weselu połączymy dania z kuchni orientalnej wraz z wieprzowiną. Z kolei półsłodkie i słodkie jest świetnym rozwiązaniem do deserów i ciast. Warto zapamiętać, że podając na weselu wina czerwone i białe, powinniśmy zaczynać od trunków białych, aczkolwiek możemy zostawić je razem na stole i goście sami zadecydują, którego wina chcą skosztować.

Ile butelek wina kupić na wesele?

Często pojawiającym się pytaniem w trakcie organizowania wesela jest ile czego kupić? Kwestia ta dotyczy także alkoholi, w tym win. Musimy mieć na uwadze, że na weselu nie każdy będzie pił wino. Zazwyczaj sięgają po nie kobiety, choć zdarza się, że i mężczyźni piją je do posiłków. Zdaniem specjalistów wystarczającą ilością powinno być 60 butelek wina na każde 100 osób, które będzie piło ten trunek. Jeżeli chcemy zakupić wina rozmaitych kolorów, wówczas 1/3 powinny stanowić wina białe, a pozostałe czerwone. Często też nie wiemy, gdzie zaopatrzyć się w alkohole przed weselem. Wiadome jest, że ich ilość jest większa niż podczas spotkań ze znajomymi, dlatego warto skorzystać z oferty hurtowni. Hurtownia alkoholi MW Gastro z Poznania oferuje rozmaite rodzaje wina. Zakup alkoholu w hurtowni będzie zdecydowanie tańszy niż kupno w tradycyjnym sklepie, a przy dużej ilości alkoholu różnica w cenie może być dość duża. Poza tym hurtownie alkoholi oferują również inne trunki, m.in. piwo oraz napoje bezalkoholowe, które na weselach również muszą się pojawić.