Moda na kuchnię tradycyjną

Materiał partnera
2019-07-23

W Polsce w ostatnich latach popularne stały się restauracje włoskie, japońskie, marokańskie, czy indyjskie. Wśród zagranicznych smaków, Polacy upodobali sobie również dania gruzińskie, ukraińskie, czy węgierskie. To one mają duży związek ze słowiańską i staropolską kuchnią polską, która dzisiaj oferowana jest przez modne restauracje. Zainteresowanie nią jest zaś bardzo duże, również ze strony obcokrajowców

Domowe obiady kuchni staropolskiej

Jeszcze kilka lat temu staropolskie restauracje były odwiedzane głównie przez smakoszy i osoby, które często odwiedzają punkty gastronomiczne, chcąc poszerzać zakres swoich doznań smakowych. Dzisiaj tradycyjna kuchnia jest ważnym elementem polskiego restauratorstwa, ponieważ jest bardzo syta i przede wszystkim domowa! Wiele osób tęskni bowiem za babcinymi zupami i daniami głównymi, których wyrazistość, wygląd oraz oczywiście smak był niepowtarzalny. Staropolskie restauracje, są konkurencją dla kuchni indyjskiej, włoskiej, czy też meksykańskiej, między innymi dlatego, że pozwalają one zdrowo się najeść, bez wyliczonych małych porcji, które wielokrotnie nie są w stanie zadowolić polskiego apetytu.

W czym tkwi sukces kuchni polskiej?

Sukces restauracji z domowymi obiadami kuchni polskiej, tkwi nie tylko w sentymencie i przywiązaniu do regionalnych smaków. Jest to również efekt wykorzystywania dużej ilości różnych warzyw, które pochodzą od sprawdzonych rolników. Podobnie jest z mięsami, które serwowane są ze swoich najlepszych gatunków. Istotne są również odpowiednie receptury przyrządzania, a także liczne ziołowe przyprawy. Nie jest bowiem łatwe odtworzenie dań ze staropolskich restauracji w swoich domach. Obcokrajowcy zachwyceni są zaś wielokrotnie niepowtarzalną różnorodnością polskich potraw, a także wyrazistością ich smaków. Pyszne sosy, farsze i polewy to jedne z charakterystycznych cech kuchni słowiańskiej.

Potrawy serwowane w restauracjach kuchni polskiej

Restauracje kuchni polskiej serwują bardzo różne potrawy, którymi są zarówno pierogi oraz makarony, jak i też liczne zupy, w tym barszcz. Wielokrotnie w takich miejscach, które zachęcają swoją przytulnością, można również zjeść schab, mięso drobiowe w milionach odsłon, czy też tak bardzo podobne do kuchni polskiej dania ukraińskie, czy węgierskie. Przykładem może być kaszotto z cukinią i pieczarkami, które serwowane jest między innymi w restauracji SPIŻARNIA SMAKU. Prowadzona jest ona przez Katarzynę i Małgorzatę Winiarskie, w Lublinie. Firma oferuje również dowóz swoich dań, dlatego nie można przegapić takiej okazji!

Opracowanie artykułu: