Najpopularniejsze polskie dania

2018-12-17

Kuchnia polska, która dla wielu jest powodem do dumy, to po prostu zbiór kuchni  regionalnych. Jednak w całym kraju możemy spróbować polskich klasyków. Oto niektóre z nich.  Znakiem firmowym polskiej kuchni jest z pewnością bigos. Ta jednogarnkowa potrawa ma miliony zwolenników i pewnie jeszcze więcej odmian. Tradycyjnie jednak, podstawą bigosu jest kapusta kiszona i świeża, cebula, a także różne rodzaje mięs, grzyby, suszone śliwki i przyprawy. Kolejność dodawania i dokładne proporcje zależą od kucharza i jego przepisu. Całość musi długo dusić się w garnku – najlepsi szefowie kuchni przekonują, że nawet kilka dni. Dopiero po wielogodzinnym gotowaniu, potrawa jest gotowa do spożycia. Co ciekawe, wiele osób uważa, że bigos zyskuje z czasem, to znaczy, że odgrzewany jest jeszcze smaczniejszy. 

Znane na całym świecie są też polskie pierogi, które mają wiele regionalnych odmian. Do najpopularniejszych należą pierogi z kapustą i grzybami, ruskie, mięsne i słone pierogi z serem. Tu ważna jest też okrasa – pierogi gotowane podaje się ze smażoną cebulką i skwarkami. Pierogi można gotować też na parze, piec lub smażyć. Równie popularne co wytrawne, są też ich słodkie odmiany. W Polsce często jada się pierogi z owocami -  zwłaszcza sezonowymi, oraz z twarogiem. Warto też zauważyć, ze pierogi mogą mieć różne rozmiary i kształty – od maleńkich uszek i kołdunów, po ogromnych rozmiarów - piróg biłgorajski.  

Mówiąc o polskiej kuchni nie sposób zapomnieć o rosole. Bez niego nie odbędzie się  żaden niedzielny obiad. Jest to po prostu wywar mięso-warzywny. Rosół można ugotować  na mięsie drobiowym, wołowym lub na baraninie. Tradycyjnie podawany z lanymi kluseczkami lub makaronem typu nitki, ma tysiące odmian. Jeśli jesteśmy już przy polskim obiedzie trzeba wspomnieć o kotlecie schabowym. To także klasyk polskiej kuchni.  Przygotowywany jest ze schabu i nieco przypomina sznycel wiedeński. Nie jest jednak tak cienki jak jego austriacki odpowiednik. Pokrojone w plastry mięso schabu, obtacza się w  jajku, mące i tartej bułce. Potem smaży na smalcu lub maśle. Najlepsi szefowie kuchni zdradzają, że sekretem dobrych schabowych jest odpowiednie przygotowanie mięsa.  Schab należy namoczyć na noc w mleku i pokrojonej cebuli. To gwarantuje, że kotlety  będą miękkie i soczyste. Do schabowych najczęściej podaje się tłuczone ziemniaki i kapustę zasmażaną lub buraczki. 

Bardzo popularne są także wyroby mięsne. Ich tradycja sięga czasów szlacheckich i ma wielu zwolenników, nie tylko wśród naszych rodaków. Polskie kiełbasy znane i cenione są na całym świecie. Oprócz kiełbas, warto zwrócić uwagę na inne wyroby, jak kaszanka czy  salceson. Choć w Polsce mają wielu zwolenników, obcokrajowcy zazwyczaj mają pewne opory przed ich próbowaniem. Zupełnie niepotrzebnie, bo to nie tylko element naszej staropolskiej tradycji, ale jedne z najsmaczniejszych wyrobów mięsnych.