Zainteresowanie dietami bez mięsa i ich popularność  stale rośnie. Już wielu Polaków zrezygnowało lub znacząco ograniczyło jego spożycie. Osoby przechodząc na weganizm lub wegetarianizm, zastanawiają się często, czy nie będzie im brakować właściwości i wartości pochodzących z białka zwierzęcego. Rozwiązaniem takiego problemu są wszelkie produkty imitujące mięso. Poznaj najpopularniejsze wege zamienniki, które dostarczają organizmowi witaminy oraz minerały i jednocześnie rewelacyjnie smakują.

Jak i czym zastąpić mięso w diecie?

Wysokie spożycie mięsa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego, nawet jeśli nie przechodzisz na wegetarianizm  lub weganizm, to warto zastanowić się nad rozsądnym ograniczeniem występowania białka zwierzęcego w codziennej diecie. Co zamiast mięsa? Świetnie sprawdzą się, szczególnie na początku wszelkie jego substytuty.

Czym są takie wege zamienniki?  To produkty przypominające smak, kształt i wygląd mięsa. Dodatkowo posiadają one zazwyczaj podobne wartości chemiczne. Wegańskie i wegetariańskie substytuty nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Można przygotowywać je w podobny sposób jak mięsne odpowiedniki: smażyć, dusić, gotować czy zapiekać. Są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i hurtowniach ekologicznych.  

Przewodnik po wegańskich i wegetariańskich zamiennikach mięsa

1. Tofu

Jest w pewnym stopniu symbolem diety wegańskiej, a przynajmniej trudno sobie ją wyobrazić bez spożywania tofu. Produkt ten powstaje z mleka sojowego, jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Świetnie sprawdza się jako zamiennik drobiowego mięsa ze względu na dużą zawartość białka.  Swoją strukturą przypomina zaś rybę. Ten sojowy twarożek nie ma sam w sobie zbyt bogatego smaku, dlatego jest produktem uniwersalnym oraz pochłaniającym wszelkie aromaty. Odpowiednie doprawienie i obróbka termiczna sprawi, że tofu posmakuje nawet mięsożercom.

Zamienniki mięsa - tofu

2. Seitan

Zastanawiasz się, czym można zastąpić smak wieprzowiny lub wołowiny? Ten wegański substytut bardzo przypomina swoją konsystencją wspomniane gatunki mięsa. Seitan powstaje z połączenia mąki pszennej i wody, dlatego nie jest odpowiedni dla osób nietolerujących glutenu. Smak nadaje mu się przede wszystkim przyprawami oraz odpowiednim przygotowaniem. Stosuje się go do produkcji wege wędlin, kiełbas i kotletów. Można go wykorzystać do przyrządzenia bezmięsnych steków.

zamienniki mięsa - seitan

3. Teksturowane białko roślinne

Jak zrobić wegańskie mięso mielone? Wystarczy wykorzystać granulat sojowy znany pod skrótem TVP (textured vegetable protein). Wytwarza się go z odtłuszczonych płatków sojowych. Teksturowane białko roślinne podobnie jak wspomniane wcześniej zamienniki świetnie przyjmuje wszelkie aromaty i przyprawy, a do tego jest podatne na obróbkę termiczną. Przygotowując ten produkt, należy uważać, aby jego tekstura nie stała się zbyt gąbczasta. Świetnie sprawdzi się w takich daniach jak: sos boloński, klopsiki czy chili sin carne.

Zamienniki mięsa - TVP

4. Tempeh

Jest to kolejny produkt imitujący mięso na bazie soi. Tempeh powstaje ze zmielonych i sfermentowanych ziaren. Posiada charakterystyczną włóknistą strukturę, co sprawia, że jest również nieco twardszy niż tofu. Można go zakupić w różnych odsłonach: naturalnej, wędzonej i smażonej. Posiada w swoim składzie sporo białka oraz bardzo dużo błonnika, dlatego jest świetnym produktem w diecie wegańskiej. Idealnie nadaje się do zastąpienia ryby.

Zamienniki mięsa - tempah

5. Yuba

Rewelacyjnym substytutem kurczaka w dietach wege jest yuba. Powstaje na gotującym się mleku sojowym w formie kożucha. Jest wielokrotnie składany i suszony. W Polsce często nazywa się go sojowymi patykami. Przed spożyciem lub podaniem należy go namaczać przynajmniej przez 12 godzin. Tak jak inne produkty powstałe na bazie soi jest on dosyć neutralny, dlatego świetnie pochłania smaki innych składników. Kawałki yuby wyglądem przypominają włókna kurczaka.

Zamienniki mięsa - yuba

Wymienione wyżej produkty imitujące mięso, to tylko część propozycji dostępnych na rynku. Do substytutów należą także: rośliny strączkowe, grzyby, zboża i pseudozboża (komosa ryżowa, amarantus), warzywa (bakłażan, burak), orzechy, pestki, nasiona oraz wodorosty. Wśród dodatków, które mogą nadać smak mięsa, znajdują się: glony nori, papryka wędzona, sos sojowy, pasta miso, przyprawy (np. do gyrosa, do pieczeni).   

Jeśli chcesz poznać przepisy z wykorzystaniem powyższych produktów, zobacz również: wegańskie zamienniki: jak zrobić smalec z fasoli?