Produkcja świń w Polsce – gatunki macior

Materiał partnera
2019-08-30

Produkcja świń w Polsce stale utrzymuje się na wysokim poziomie na tle całej Europy. Polskie mięso wieprzowe jest zaś cenione za swój smak oraz jakość. Jest to zasługa zarówno profesjonalnych hodowców, modernizujących swoje gospodarstwa, jak i nowoczesnych ubojni, które wdrażają w swoich ośrodkach bardzo restrykcyjne normy branżowe. Wysoka jakość to jednak w dużej mierze także odpowiedni dobór gatunków macior!

Hodowla macior – na czym polega?

Osoby, które nie mają do czynienia z rolnictwem oraz hodowlą trzody chlewnej oraz bydła, wielokrotnie nie mają pojęcia, jak zaawansowanym procesem jest przygotowywanie zwierząt do sprzedaży i rzezi na mięso. Cały proces hodowli rozpoczyna się od wybrania odpowiednich loch. Hodowcy zwracają uwagę na gatunki i ich zdrowie tak, aby uzyskać nowe pokolenie silnych prosiaków, których mięso pozbawione będzie dużej ilości tłuszczu, a co za tym będzie lepsze gatunkowo. Istotne jest także to, aby wybierać do hodowli rasy bardzo płodne. Gospodarstwa rolne zajmujące się chowem towarowym, chcą bowiem uzyskać, jak największą ilość trzody na sprzedaż, przy zminimalizowanych kosztach utrzymania. Nie zawsze jednak ilość oznacza wysoką jakość. To dlatego dzisiaj wiele rzeźni przed podjęciem współpracy z danym hodowcą, dokładnie analizuje dokumentację zwierząt: metodologie hodowli, wykorzystywane mieszanki paszowe, czy też książeczki weterynaryjne. Bardzo restrykcyjny proces selekcji przeprowadza między innymi rodzinna UBOJNIA STAROWISKITKI, która zajmuje się skupem i rzezią trzody chlewnej oraz bydła, a następnie sprzedażą, m.in. półtuszy wieprzowych, schabów, karkówek, łopatek, wątrób, sadła i wielu innych.

Gatunki macior występujących w Polsce

W Polsce głównie hoduje się świnie gatunków duńskich, czy angielskich, a także tych rodzimych, które mają pochodzenie lokalne. Mowa o maciorach Polskich Białych Zwisłouchych, Wielkich Białych Polskich, Puławskich, Złotnickich Białych, czy też Złotnickich Pstrych. Wśród nich najlepszymi wynikami rozpłodowymi wyróżnia się rasa Wielka Biała Polska, która ceniona jest również za jakość pozyskiwanego mięsa. Tempo wzrostu tej rasy jest błyskawiczne, a to pozwala na uzyskiwanie tuszy bez dużego udziału słoniny. Warto przy tym wiedzieć, że rasa WBP, nadaje się zarówno do chowu ekologicznego, jak i wielkotowarowego oraz znacznie mniej intensywnego. Opłacalność produkcji tego gatunku świń jest zatem w Polsce bardzo duża, co przekłada się również na wysoką jakość mięsa wieprzowego w naszym kraju, które eksportowane jest m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, czy do Rosji.

Opracowanie artykułu:

Stanisław Frączkiewicz i synowie

96-315 Starowiskitki-Parcel 2 mazowieckie
e-mail
www
telefon