Stół wiejski – smakowite urozmaicenie każdej imprezy okolicznościowej.

Materiał partnera
2019-09-20

Coraz chętniej organizujemy imprezy okolicznościowe poza domem. Ślub, ważny jubileusz czy okrągłe urodziny to doskonała okazja na spotkanie w rodzinnym gronie, bez konieczności poświęcania długich godzin na organizację przyjęcia i przygotowywanie posiłków. Niezwykle ważną częścią każdej imprezy jest menu. Pragniemy, by było różnorodne i bogate w tradycyjne, dobrze wszystkim znane smaki. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na stół wiejski, który dostarcza gościom zdrowych i smakowitych przekąsek. Dlaczego warto mieć go na swoim przyjęciu?

Stół wiejski- czym się charakteryzuje?

Stół wiejski to zawsze miła niespodzianka dla wszystkich gości. Nie zawsze mamy przecież możliwość degustacji wysokiej jakości swojskich wyrobów. Zakupy w dużych marketach przyzwyczaiły nas do nijakich w smaku wędlin, które niekoniecznie są dobre dla naszego zdrowia. Jak przekonuje specjalista z firmy Tołłoczko -mięsa przygotowywane według tradycyjnych receptur, są wolne od barwników i konserwantów. Zachwycają różnorodnością, świeżością i przepięknym aromatem. Wszystkie domowej roboty specjały, goście znajdą na solidnym stole, przykrytym białym obrusem. Stół wiejski doskonale komponuje się z wystrojem karczm i restauracji, urządzonych w górskim stylu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by stanął on w eleganckim lokalu. Wystarczy tylko odpowiednio zaaranżować dla niego miejsce.

Kompozycja stołu wiejskiego

Kompozycja stołu wiejskiego może różnić się zależnie od regionu, oferty firmy, której powierzymy zlecenie i sposobu przygotowania wyrobów. W większości przypadków spotkamy się jednak z podobnymi propozycjami. Na stole wiejskim nie może zabraknąć:

  • ·         kaszanki,
  • ·         wiejskiej kiełbasy,
  • ·         salcesonu,
  • ·         wędzonej szynki,
  • ·         wiejskiego pasztetu,
  • ·         swojskich, aromatycznych wędlin,
  • ·         kabanosów.

Bardzo często organizatorzy przyjęcia decydują się również na umieszczenia na stole całego, pieczonego prosięcia. Ponadto znajdziemy tam także dodatki w postaci tradycyjnego masła, chrzanu, musztardy i ćwikły. Pożądanym dodatkiem jest też świeżo wypieczony, wiejski chleb i napitki alkoholowe. Całość stanowi naprawdę atrakcyjną dekorację lokalu. Stół wiejski to znakomite urozmaicenie do podstawowego menu, które zaserwujemy gościom na przyjęciu. Jest oblegany zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.

Jaki jest koszt atrakcji?

Decydując się na stół wiejski, musimy pamiętać, że płacimy za pełne wyposażenie oraz obsługę. Ceny zaczynają się od około 500 zł, choć jest to uzależnione w dużej mierze od pakietu, na który się zdecydujemy. Stół wiejski może być wzbogacony jeszcze o inne tradycyjne potrawy. Im większa ilość wyrobów na stole, tym będzie on droższy.

Opracowanie artykułu: