Coraz większa liczba masarni w Polsce decyduje się na produkowanie mięs oraz wędlin uznawanych za ekologiczne. Mowa o wysokich jakościowo wyrobach spożywczych mięsnych, które nie są „uszlachetniane” chemią, i które są produkowane ze zwierząt rzeźnych karmionych specjalnymi naturalnymi paszami oraz mieszankami. W taki sposób uzyskuje się wysokiej klasy mięsa oraz wędliny, które również zachwycają smakiem. Wielokrotnie są one bowiem tworzone również według regionalnych receptur, co podwyższa ich rynkową atrakcyjność ze względu na unikalność.

Ograniczona lista substancji dodatkowych, w tym pomocniczych

Wiele produktów spożywczych jest „uszlachetniana” w procesie produkcyjnym różnego rodzaju dodatkami, które mają polepszyć kolor mięsa, jego smak, a nawet które wpływają na dłuższy termin ostatecznego spożycia. Niestety przerób mięsa z użyciem różnego rodzaju dodatków chemicznych pomocniczych znacznie obniża jego jakość. To dlatego eko masarnie decydują się na odejście od procesu przetwórczego opartego o dużą ilość chemii. Obecnie ich procesy produkcyjne podlegają ścisłej kontroli, a wszystkie produktowe zakupy są skrupulatnie rozliczne oraz sprawdzane. Warto przy tym zatem wspomnieć, że ograniczona jest wtedy lista dozwolonych dodatków, w tym aromatów i barwników, które można dodać do mięs i wędlin, co skutkuje krótszym terminem przydatności do spożycia, ale znacznie wyższą jakością wyrobów! Te są bardzo zdrowe dla organizmu człowieka, który nie musi radzić sobie z przetrawieniem „bomb chemicznych” zawartych w jedzeniu. Podkreślić przy tym warto, że dzisiaj opracowywane są techniki naturalnego podwyższania terminu ważności mięs, np. przy użyciu bakterii probiotycznych, czy bakterii kwasu mlekowego.

Jeśli szukasz zatem masarni, która zagwarantuje np. dla Twojego sklepu wysokiej klasy mięsa różnego gatunku oraz smaczne wędliny i kiełbasy, koniecznie zwróć uwagę na działalność MASARNI CEKCYN.

Selekcja zwierząt rzeźnych

Warto wiedzieć, że przy produkcji mięs i wędlin ekologicznych również ważne jest wybieranie tylko zwierząt rzeźnych, które były w odpowiedni sposób hodowane. Mowa zatem o wykorzystywaniu pasz i mieszanek ekologicznych, o braku podawania zwierzętom antybiotyków, czy też o braku podawania im w żywności promotorów wzrostu, kokcydiosatyków, oraz produktów zaliczanych do GMO. Unika się także zatłoczenia w produkcji, a trzoda chlewna, drób, czy bydło muszą posiadać odpowiednie sanitarne przestrzenie do życia. Budynki inwentarskie są inaczej konstruowane i wyposażane. Hodowcy muszą zwracać uwagę na oświetlenie, temperaturę i wentylację. Zwierzęta muszą mieć dostęp do wybiegów i pastwisk. W taki sposób ich organizmy są naturalnie wzmacniane, a później pozyskiwane mięso pozbawione jest chemii.