Wyjątkowy smak wędlin wieprzowych – co oferują dobre zakłady mięsne?

Materiał partnera
2020-01-20
Wędliny wieprzowe to element diety wielu Polaków, którzy decydują się m.in. na różnego rodzaju szynki, polędwice czy boczki. Produkty tego typu znaleźć można w rozbudowanej ofercie najlepszych zakładów mięsnych, które gwarantują wyjątkowy smak wędlin wieprzowych oraz możliwość wyboru wielu dostępnych ich rodzajów. Co zatem dokładnie znajdziemy w szerokim asortymencie?

Szynka na wiele sposobów

Jedną z najbardziej charakterystycznych wędlin wieprzowych jest niewątpliwie szynka. Przygotować ją można na wiele sposobów – może być m.in. parzona, konserwowa czy wędzona. Sporym zainteresowaniem cieszy się również szynka w galarecie. Takie wędliny mogą zawierać wiele dodatków, które wzbogacają ich smak. W najlepszych zakładach mięsnych są to jednak naturalne przyprawy i specjalne warunki przygotowania, opierające się na tradycyjnych recepturach. W ten sposób powstaje m.in. szynka pieprzowa, którą oferuje Zakład mięsny Sp. z o.o. Piotr Rachel.

Oprócz szynki w tego typu punktach znajdziemy również inne wyroby wieprzowe. Do wędlin cieszących się dużym zainteresowaniem zaliczyć można tzw. ogonówkę. Charakterystyczny smak, który dodatkowo wzbogacony jest aromatycznym tłuszczem, to dla wielu smakoszy prawdziwy rarytas. Wielbiciele chudszych wędlin wieprzowych również znajdą jednak coś dla siebie – w ofercie dobrych zakładów mięsnych jest również bowiem m.in. schab o niskiej zawartości tłuszczu czy wspomniane już szynki. Jakie jeszcze produkty z mięsa wieprzowego warto uwzględnić w diecie?

Boczek – doskonały smak i aromat w wielu daniach

Niezwykle wszechstronną wędliną jest natomiast boczek. Można go przygotować na wiele sposobów, tworząc tym samym wyrób o bardzo specyficznym smaku i aromacie. Boczek parzony, surowy wędzony czy podany w formie specjalnej rolady to niektóre z propozycji, jakie znajdziemy w rozbudowanej ofercie sprawdzonych zakładów mięsnych. Taka wędlina wieprzowa świetnie nada się do wielu dań, a bardzo często boczek wykorzystywany jest przy smażeniu innych wyrobów, nadając im charakterystyczny aromat.

Ofertę uzupełniają takie wędliny wieprzowe, jak np. karczek domowy czy łopatka przygotowana w sposób zgodny z tradycyjnymi przepisami. Wyroby z wieprzowiny są zatem różne, dlatego podczas wizyty w zakładzie mięsnym warto zdecydować się na zakup przynajmniej kilku produktów. W ten sposób z pewnością znajdziemy te, które będą smakować nam najbardziej lub najlepiej sprawdzą się do konkretnego, przygotowywanego przez nas dania. Kluczowy jest jednak wybór dostawcy – wysoką jakość wieprzowych wędlin zagwarantują tylko najlepsze zakłady mięsne.

Opracowanie artykułu: