Czy wiesz, że aż 60% chorób cywilizacyjnych ma związek ze sposobem żywienia? Właśnie dlatego coraz więcej osób sięga po produkty ekologiczne, rezygnując z przetworzonych, niezdrowych artykułów spożywczych. Świadomi konsumenci chętnie czytają etykiety i wybierają tylko wartościowe produkty. Przeczytaj, jakie są zalety żywności ekologicznej i na które aspekty życia ma ona największy wpływ.

Żywność eko jest zdrowsza od przetworzonej

Dodawanie sztucznych substancji chemicznych do żywności przetworzonej jest współcześnie bardzo rozpowszechnioną praktyką. Produkty, które je zawierają, zachowują przez długi czas świeżość, smak i kolor. Warto być jednak świadomym, że w dłuższej perspektywie konsumowanie artykułów spożywczych z wysoką zawartością konserwantów wywołuje problemy zdrowotne. Z kolei spożywanie żywności ekologicznej przyczynia się do poprawy samopoczucia fizycznego i zapobiega wielu chorobom. Dlaczego? Biożywność jest zdrowsza, ponieważ:

  • w porównaniu do żywności przetworzonej zawiera zdecydowanie mniej metali ciężkich oraz azotynów czy azotanów – zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz nowotworów,
  • żywność ekologiczna zawiera mniej cukrów prostych ekosłodycze są mniej kaloryczne i nie przyczyniają się do rozwoju próchnicy, tak jak przetworzone produkty, 
  • zawiera dużo witamin i antyoksydantów.

Nie wspierasz cierpienia zwierząt

Produkty pochodzenia zwierzęcego dostępne w sklepach ekologicznych, np. w BIO EKO ORGANIC, są certyfikowane. Oznacza to, że kupując wędlinę ekologiczną, konsument otrzymuje jednocześnie gwarancję, że zwierzę nie tylko znajdowało się pod stałą opieką weterynarza, ale także przebywało w naturalnych warunkach i było karmione odpowiednimi dla niego produktami. W związku z tym mięso jest mniej tłuste, zdrowsze i przede wszystkim nie zawiera antybiotyków i hormonów. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku jajek pochodzących od kur z chowu ekologicznego – zwierzęta mogą cieszyć się wolnością i bezstresowymi warunkami.

Ekożywność a środowisko

W porównaniu z produkcją żywności konwencjonalnej produkcja żywności ekologicznej nie niszczy środowiska naturalnego. Wręcz przeciwnie – dzięki niestosowaniu niszczących środków chemicznych – ekologiczne rolnictwo przyczynia się do zachowania bioróżnorodności oraz naturalnego krajobrazu. Producenci żywności ekologicznej są przeciwnikami ingerencji w naturalny ekosystem i nie popierają GMO. Warto zaznaczyć, że obecnie coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na kwestię ochrony środowiska i kupuje produkty ekologiczne: ekosłodycze, zioła, wędliny ekologiczne i inne bioprodukty.