Ból – niezależnie, czy miejscowy, czy przewlekły – utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie da się o nim zapomnieć. Najpierw może tylko drażnić i wybijać z działań. Z czasem zaczyna zaburzać koncentrację, wpływać na równowagę emocjonalną, utrudniać zasypianie i pogarszać jakość snu. Gdy tradycyjne środki przeciwbólowe nie działają, można spróbować tych opartych o działanie bezokainy i lidokainy. Czym wyróżniają się te składniki?

Ból miejscowy i przewlekły

Ból miejscowy, który jest równocześnie bólem przewlekłym może bardzo utrudniać życie. Nawet, jeśli dotyczy mięśni czy stawów, czyli teoretycznie więc należy do kategorii tych łagodniejszych, będzie stopniowo utrudniał codzienne życie. Nie zawsze środki doustne są wskazane – np. przez nadmierne obciążanie żołądka i wątroby, nie zawsze też osoba cierpiąca może je bez problemów przyjąć. Czasem też potrzebne są środki przeciwbólowe, które można ze sobą zabrać na wędrówkę i zastosować je w razie urazu.

Doskonałym rozwiązaniem na ból miejscowy mogą być benzokaina i lidokaina. Można je kupić w formie żeli, maści czy pudrów, ale też doustnych tabletek i aerozoli. Dodatkowo są miejsca, takie jak sklep Cristalchem Marcina Masionisa, w których można nabyć te składniki aktywne jako samodzielny produkt i wykorzystać do własnych potrzeb. Czym różnią się od siebie benzokaina i lidokaina? Kiedy sięgnąć po który środek przeciwbólowy?

Benzokaina

Benzokain należy do grupy estrów. Nie ma zapachu – ma formę stałą i charakteryzuje się białym kolorem. Rozpuszcza się w etanolu – w wodzie jest to bardzo trudne. Jest dostępna zarówno jako składnik leków w niemal każdej możliwej postaci oraz można ją kupić w czystej postaci.

Benzokaina to jeden z popularniejszych środków przeciwbólowych. Znajduje się w wielu popularnych tabletkach na gardło, żelach znieczulających, a nawet pastach. Łagodzi zarówno delikatne, jak i silniejsze bóle – nawet takie, które pochodzą od zębów. Świetnie sprawdzi się przy bólach, które towarzyszą drobnych urazom i zabiegom.

Po benzokainę warto sięgnąć podczas długotrwałego, ale miejscowego bólu – maść z jej zawartością może być stosowana w celu złagodzenia dolegliwości. Warto mieć ją w swojej domowej apteczce na wypadek przewlekłych urazów, gdy nie ma możliwości udania się do lekarza.

Lidokaina

Lidokaina to pochodna acetanilidu. Dobrze metabolizuje się w wątrobie. Działa miejscowo i bardzo szybko. Nie bez powodu jest więc jednym z głównych składników przeciwbólowych aerozoli używanych miejscowo podczas rozgrywek sportowych.

Lidokaina świetnie sprawdzi się jako środek znieczulający – np. przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi. Można też używać jej miejscowo, aby przygotować skórę przed pobraniem krwi czy szczepieniem. W sprayu może pomóc łagodzić ból gardła.

Środki z lidokainą powinny być na obowiązkowym wyposażeniu apteczki podróżnej, szczególnie podczas długich wędrówek. Pozwoli ona na zamaskowanie bólu przy nagłych urazach czy zranieniach.