Hydranty wewnętrzne to jeden z elementów instalacji systemu przeciwpożarowego, którego zadaniem jest skuteczne przeciwdziałanie wszystkiemu co dzieje się wewnątrz budynku i ma związek z wystąpieniem pożaru. Ze względu na to, że hydranty wewnętrzne są tak ważne, to warto przyjrzeć się nieco bliżej tym urządzeniom przeciwpożarowym. Sprawdźmy pokrótce, jakie są rodzaje hydrantów wewnętrznych.

Charakterystyka hydrantów wewnętrznych

Zanim przejdziemy do rodzajów tego urządzenia warto dowiedzieć się czym tak naprawdę są hydranty wewnętrzne. Pod tą nazwą kryje się jeden z najważniejszych elementów instalacji przeciwpożarowej znajdującej się w różnego rodzaju budynkach, ponieważ to dzięki niemu strażacy mają dostęp do wody, która dostarczana jest do hydrantów z sieci wodociągowej. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, ponieważ w przypadku wystąpienia pożaru przewody wodociągowe na bieżąco dostarczają wodę, co nie było by tak oczywiste w przypadku wody pompowanej z wozu strażackiego, która w końcu by się skończyła.

Jakie wyróżniamy rodzaje hydrantów wewnętrznych?

Jeśli chodzi o rodzaje a także zastosowanie określonego typu hydrantu wewnętrznego, to jest to jasno opisane w rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku a podział ten wygląda w następujący sposób:

  • Hydrant wewnętrzny 25 - Tego typu hydranty stosowane są między innymi w szpitalach a także obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych, zaś charakteryzuje je to, że posiadają one półsztywny wąż o średnicy 25mm oraz minimalną wydajność na wylocie prądnicy w wysokości 1,0 dm3/s.
  • Hydrant wewnętrzny 33 - Jest to nieco podobny rodzaj hydrantu do wyżej wymienionego z tą jednak różnicą, że stosuje się je na przykład w wielokondygnacyjnych garażach i ten typ posiada półsztywny wąż o średnicy 33mm, a jego minimalna wydajność na wylocie prądnicy musi wynosić 1,5 dm3/s.
  • Hydrant wewnętrzny 52 - Jest to rodzaj hydrantu, który możemy znaleźć między innymi na klatkach schodowych naszych wielokondygnacyjnych bloków mieszkalnych czy biurowcach a także bądź przy ich wejściach. Charakteryzują się one składanym wężem o średnicy 52 mm, zaś jego minimalna wydajność na wylocie prądnicy powinna wynosić 2,5 dm3/s.

Regularny przegląd to podstawa

Jak wiadomo od prawidłowego działania hydrantu wewnętrznego bardzo często może zależeć nasze życie bądź zdrowie, dlatego też niezwykle ważne jest, aby urządzenia te były dostosowane do aktualnych wymogów oraz przepisów i regularnie przechodziły badania techniczne. Profesjonalne badania stanu technicznego hydrantów wewnętrznych warto zlecić firmie Hydrofire zajmującej się wszystkim, co związane jest z ochroną przeciwpożarową.