Ból kręgosłupa to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Nie tylko powoduje ogromny dyskomfort, ale również znacząco utrudnia lub też uniemożliwia nam wiele czynności związanych z chodzeniem czy podnoszeniem przedmiotów. Z tym problemem najczęściej udajemy się do lekarza rodzinnego, który kieruje nas na dalsze specjalistyczne leczenie. Niekiedy oprócz wizyty u ortopedy konieczna może być też konsultacja neurologiczna.

Leczenie bólu kręgosłupa u neurologa

Specjalizacją lekarza neurologa jest ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy oraz związane z nimi schorzenia. Nie jest on zatem kimś, o kim myślimy, gdy dolega nam ból kręgosłupa. Neurolog to zazwyczaj trzeci lekarz – po lekarzu rodzinnym i ortopedzie – na drodze diagnozowania przyczyn bólu. Zazwyczaj też podstawą do konsultacji jest skierowanie od ortopedy właśnie lub fizjoterapeuty. Gabinety neurologiczne, takie jak ten, który w Poznaniu prowadzi prof. dr hab. Wojciech Kozubski, zajmują się leczeniem bólu kręgosłupa w sytuacji, gdy towarzyszą mu objawy związane z układem nerwowym. Są to takie schorzenia ortopedyczne, które przez swoją specyfikę wywołują choroby neurologiczne.

Wizyta u neurologa ma na celu potwierdzenie, czy doszło do uszkodzenia nerwu oraz ustalenie, jaki rodzaj leczenia doprowadzi do jego regeneracji. W większości przypadków jest to farmakoterapia oparta na środkach przeciwbólowych, przeciwzapalnych, neuromodulujących oraz antydepresantach. Wiele zależy jednak od tego, jak bardzo uszkodzony został nerw. Zdarza się, że neurolog kieruje pacjenta do fizjoterapeuty lub rehabilitanta, a niekiedy zaleca konsultację z neurochirurgiem.

Choroby spowodowane urazem kręgosłupa

Częstą przyczyną bólu kręgosłupa jest dyskopatia. Mianem tym określany jest proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych. Rozpoczyna się on już w okresie dojrzewania i postępuje w miarę upływu czasu. W sytuacji, gdy jądro miażdżyste będące centralną częścią krążka międzykręgowego ulegnie przesunięciu do tyłu na tyle, by uciskać korzenie nerwowe w kanale kręgowym, obok bólu kręgosłupa może pojawić się ból promieniujący do pośladka, uda albo stopy. Stan taki określany jest jako rwa kulszowa czy też ból korzeniowy. Może zdarzyć się także, że fragment jądra miażdżystego przemieści się do kanału kręgowego i spowoduje nie tylko ucisk korzeni nerwowych, ale też ich uszkodzenie. Jest to tak zwana przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego – potocznie znana jako „wypadnięcie dysku”. Przemieszczeniu towarzyszyć mogą wówczas objawy neurologiczne takie jak zaburzenia czucia na skórze kończyny dolnej, niedowład stopy oraz osłabienie odruchów głębokich.