Wielu z nas coraz więcej czasu spędza przy biurku w związku z wykonywanymi stacjonarnie lub zdalnie obowiązkami. Dlatego też fotel stał się jednym z najważniejszych elementów naszego stanowiska pracy. Ponieważ spędzamy na nim często nawet ponad osiem godzin dziennie, to warto zadbać o wygodę i jakość wykonania siedziska. Poznaj najpopularniejsze typy i charakterystyczne cechy foteli biurowych.  

Krzesło czy fotel, czyli jakie siedzisko do pracy przy biurku wybrać?

Dla każdej osoby, która dużo czasu spędza przed komputerem – zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym koniecznością jest wybór wygodnego siedziska. Źle dobrany mebel biurowy może powodować wiele dolegliwości takich jak: bóle karku, głowy czy pleców oraz skrzywienie kręgosłupa i problemy z krążeniem krwi w kończynach. Jak więc sprawić, żeby nie nadwyrężać mięśni i zapewnić sobie wygodę? W szerokim asortymencie sklepów meblowych dostępnych jest wiele modeli krzeseł i foteli do biurka, które można zakupić w wyjątkowo okazyjnych cenach i atrakcyjnych wariantach kolorystycznych.

Obie opcje mogą znacząco wpłynąć na komfort pracy a różnie je przede wszystkim wielkość oraz koszt. Krzesełka biurowe ze względu na swoje wymiary – węższe siedzisko, krótsze oparcie, mniejszy rozmiar czy ograniczony zakres regulacji są polecane osobom szczupłym i niskim. Świetnie sprawdzą się w ograniczonych przestrzeniach, więc chętnie wybierane są przez małe firmy lub w przypadkach pracy zdalnej. Fotel gabinetowy, choć jest czasem nawet kilka razy droższą opcją, to niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim oferuje dużo wygodniejsze i szersze siedzisko oraz dodatkowe zagłówki. Jeśli chcemy ograniczyć negatywne skutki długiego siedzenia przy komputerze, to zdecydowanie warto zdecydować się na biurowy fotel.

Typy foteli do biura   

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego siedziska do pracy przy komputerze, jest rodzaj fotela. Na rynku można odnaleźć przede wszystkim:

Fotele klasyczne

Najprostsze fotele biurowe, które mają minimalną regulację. Najczęściej umożliwiają zmianę wyłącznie wysokości siedziska, rzadziej można kontrolować ustawienie na przykład oparcia. Ich najważniejszą cechą jest atrakcyjna cena – popularne modele można dostać już za kilkadziesiąt złotych.  

Fotele kubełkowe

Rodzaj siedzisk do pracy biurowej, który w ostatnich latach zyskał wyjątkową popularność. Inspiracją do ich stworzenia były fotele wykorzystywane w sportowych autach. Wersje kubełkowe cechują się wyjątkową funkcjonalnością i są przeznaczone dla osób często zmieniających pozycję w trakcie pracy. Ich główne atuty to ciekawa stylistyka oraz wygoda, a ceny rozpoczynają się już od 200 złotych.

Fotele ortopedyczne

Koszt tego typu mebla biurowego oscyluje wokół jednego lub dwóch tysięcy złotych. Tak wysoka cena wynika z wysokiej jakości produktu. Poleca się je osobom, które chcą zapobiegać lub już borykają się z wadami kręgosłupa. Najbardziej atrakcyjną cechą foteli ortopedycznych jest możliwość dopasowania ich do potrzeb konkretnego użytkownika.  

Fotele gamingowe

Choć powstały z myślą o graczach, mogą bardzo dobrze sprawdzić się również w biurze. Wszystko dlatego, że są przeznaczone dla osób spędzających wiele czasu przed komputerem. W fotelach gamingowych poczucie komfortu zapewniają takie elementy jak siedzisko, podłokietniki oraz oparcie wykonane z wysokiej jakości materiałów. Są również bardzo mobilne.

Fotele obrotowe

Bardzo popularny produkt, który często stanowi podstawę dla pozostałych rozwiązań. Najprostsze wersje powinny charakteryzować się przede wszystkim solidnością. Wybierając fotele obrotowe do biura, należy kierować się materiałem, z jakiego zostały wykonane. W zależności od potrzeb wybieraj spośród wielu dostępnych na rynku wersji.

Fotele aktywne

Specyficzny typ biurowych mebli, którego podstawowym zadaniem jest zachęcenie do aktywnego i dynamicznego siedzenia. Nowoczesne fotele wymuszają pracę mięśni i zapewniają swobodę ruchu. Do najpopularniejszych aktywnych siedzisk należą: piłki do siedzenia oraz pufy i taborety aktywizujące kręgosłup.  

Fotele ergonomiczne

Głównym założeniem ergonomicznych mebli biurowych jest umożliwienie zachowania prawidłowej postawy podczas siedzenia. Wśród cech produktu, które realizują te zadania, wyróżniamy: komfortowe siedzisko, wyprofilowane i  odpowiedniej wielkości oparcie oraz możliwość regulacji. Podczas pracy przy komputerze ergonomiczny fotel jest wymagany przez przepisy BHP.