Technologia druku znana jest od bardzo wielu lat. Regularnie się ona ulepszała i rozwijała. Ostatnim hitem są drukarki UV. Są to drukarki, wykorzystujące nowoczesną metodę druku, która jest bardzo podobna do druku atramentowego. Nie jest jednak taka sama. Dzięki drukowi UV można nakładać obrazy na płaszczyznę niemalże z każdego materiału, a ich jakość jest bardzo wysoka.

Sposób działania drukarki UV

Do druku UV wykorzystywane są tak zwane tusze polimerowe. Zadaniem głowic jest napylanie tuszem materiału, na którym ma się znaleźć nadruk. Następnie jest on utwardzany światłem UV. Promieniowanie jest motorem napędowym polimeryzacji, która dzięki temu utwardza się na materiale. Dzięki całemu procesowi, z drukarki można odebrać materiał, z bardzo cienką warstwą plastikowego nadruku, który jest bardzo trwały oraz mocny. Sposób ten umożliwia drukowanie wszelkiego rodzaju obrazów, na bardzo wielu materiałach. Spełnić one muszą jeden, podstawowy warunek: muszą mieć płaską powierzchnię. Tą metodą można drukować na płytach PCV, pleksi, szkle, kartonie itd. Doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju nadrukach na powierzchniach wielkoformatowych (powierzchnie reklamowe, banery itd.). Chcąc wykonać druk tego typu, warto skorzystać z usług firmy, takiej jak Color Group, która założona została w roku 2012, w Świętochłowicach. Przedsiębiorstwo to świadczy dodatkowo usługi serwisu drukarek wielkoformatowych, solwentowych, ploterów, a także sprzedażą części zamiennych do drukarek, atramentów, laminatow, czy suszarki do wydruków.

Zalety druku UV

Mówiąc o zaletach druku UV, w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że jest on w pełni odporny na działanie warunków atmosferycznych. Nie zaszkodzą mu ani woda, ani wysoka, czy niska temperatura. Nawet długotrwałe działanie promieni słonecznych na druk, nie spowoduje jego wyblaknięcia. Dzięki temu można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Zwrócić trzeba też uwagę na to, iż druk UV jest na chwilę obecną metodą najbardziej przyjazną środowisku. Tusz stosowany do tego stosowany jest ekologiczny, bezrozpuszczalnikowy i nie wydziela żadnych szkodliwych dla człowieka, czy środowiska oparów. Dodatkowo powyższa metoda oferuje niepowtarzalną jakość. Wszelkie kolory znajdujące się na drukowanym obrazie są mocne oraz bardzo wyraziste. Drukowane mogą być bezpośrednio na materiale, co niweluje potrzebę wydruku obrazu na folii i jej przyklejanie. Jedyną wadą, jaką można zauważyć, jest stosunkowo wysoka cena. Jednak w porównaniu z zaletami, jakie tego typu druk oferuje, wydaje się to niewiele znaczyć.