Beton towarowy to materiał budowlany, który nie jest tworzony na placach budowy w małych betoniarkach, ale który jest produkowany w dużych ilościach w specjalistycznych firmach, które dla swoich odbiorców dostarczają go betonowozami, wyposażonymi w pompy do wylewki. Takie rozwiązanie przede wszystkim jest wysokie jakościowo pod kątem materiałoznawczym, a dodatkowo sprzyja optymalizacjom czasowym prowadzonych inwestycji.

Beton towarowy – wysokiej klasy materiał budowlany

Jak już wspomniano, beton towarowy to produkt produkowany na węzłach betoniarskich, a następnie dostarczany na budowę w odpowiednich ilościach, przy wykorzystaniu betonowozów lub samochodów samowyładowczych. Największą jego zaletą nie jest jednak sam proces błyskawicznych dostaw, bez konieczności jego „produkcji” na placu budowy. Do najważniejszej cechy zalicza się bowiem wysoką jakość. Beton towarowy różni się bowiem od tego tworzonego w betoniarkach, przede wszystkim tym, iż przy jego wytworzeniu prowadzi się liczne analizy i pomiary klasowości. Wszystkie składniki i parametry, są dokładnie określane i mierzone, czego nie da się uzyskać w innych metodologiach produkcyjnych. Budując np. dom jednorodzinny i wykorzystując beton przy tworzeniu stropów, wieńców, fundamentów, czy konstrukcji ścian, lepiej wykorzystywać bowiem sprawdzony materiał, niż ten, który jest tworzony „na oko”.

Beton towarowy – zastosowanie

Beton towarowy wykorzystywany jest dzisiaj w szeroko pojętym budownictwie. Mowa o tym mieszkaniowym, drogowym, energetycznym, przemysłowym, gospodarczym, komercyjnym, czy też publicznym. Wyróżnia się zaś wysokimi parametrami technicznymi, szybki wiązaniem oraz doskonałą trwałością, co pozwala stosować go między innymi do tworzenia wszystkich elementów nośnych różnych obiektów, również tych, które wymagają zastosowania dużej wytrzymałości na obciążenia statyczne i odkształcenia. 

Optymalizacja kosztów

Wykorzystanie betonu towarowego przynosi dwa rodzaje optymalizowanych kosztów. Pierwsza grupa dotyczy szybszego wykonawstwa inwestycji, co przekłada się na mniejsze nakłady finansowe. Druga zaś to oszczędności materiałowe. Produkcja betonu towarowego, który tworzony jest dzisiaj z kruszywa drobnego i grubego, a także cementu, wody oraz domieszek i dodatków uszlachetniających, jest stosunkowo tania. Cena metra sześciennego nie jest zatem wysoka, ale zawsze należy do niej doliczyć koszty dowozu i obsługi pompy. Najlepsze firmy, które spełniają restrykcyjne normy takie, jak PN-EN 206, często jednak pobierają za te działania symboliczne opłaty. Tak jest w przypadku przedsiębiorstwa STAMBED BUD, które stawia na atrakcyjne ceny, wysoką jakość oraz szeroką ofertę produktową. Firma oprócz betonu towarowego, gwarantuje także betony specjalne, bloczki fundamentowe z wibroprasy, cement workowany, zaprawy budowlane, a także beton posadzkowy (szlichty).