Wysokie koszty budowy czy kupna domów sprawiają, że coraz częściej poszukujemy alternatywnych rozwiązań. Interesujący pomysł wprowadził w życie czeski architekt Marek Štěpán, tworząc domu zbudowany z gotowych prefabrykatów. Powstaje on zaledwie w kilka godzin i może zostać umieszczony w dowolnym miejscu. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom tego rozwiązania.

Dom zbudowany z modułów

Ideą, która przyświecała stworzeniu Freedomku, było wykreowanie budynku nowoczesnego o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Wykorzystane do jego budowy formy oraz materiały sprawiają, że jest to niezwykle stylowe rozwiązanie. Konstrukcje z gotowych modułów nie są dla nas czymś obcym – dobrze wszystkim znane są kontenery mieszkalne – trudno jednak nazwać je atrakcyjnymi.

Freedomky idealnie wpasowują się w panujące obecnie tendencje. Młodzi ludzie coraz rzadziej kupują na własność domy czy mieszkania, wielu też mieszka samotnie. Zaletą czeskich domów jest łatwość w rozbudowie – wystarczy dobrać jedynie odpowiedni moduł, który stanie się częścią istniejącej konstrukcji. Mieszkanie we Freedomku pozwala obniżyć koszty życia dzięki energooszczędnym materiałom oraz optymalnemu zagospodarowaniu przestrzeni.

Powstają szybko, ponieważ umieszczenie złożonego w fabryce domu zajmuje jedynie kilka godzin. Jedynym co trzeba przygotować na terenie, gdzie ma stanąć dom, to przyłącza instalacyjne. Jeśli nie ma ich w wybranym miejscu, zawsze można skorzystać z rozwiązań takich, jak przydomowa oczyszczalnia ścieków, kolektory słoneczne, czy agregaty prądotwórcze. Oferta hurtowni materiałów elektrycznych, takich jak Zbimar Plus, jest niezwykle rozległa, dlatego też bez problemu każdy znajdzie urządzenie odpowiadające jego potrzebom.

Wyposażenie domu czeskiego

Pomimo swojej nietypowej formy i sposobu budowy, Freedomky zapewniają taki sam standard życia, co tradycyjne domy budowane na fundamentach. Czeskie konstrukcje zbudowane są głównie z drewna i jeszcze przed umieszczeniem na działce wyposażane we wszystkie niezbędne do życia instalacje: wodną, grzewczą, elektryczną. Wnętrze, składające się w standardowej wersji z sypialni, łazienki oraz salonu z aneksem kuchennym i jadalnym wyposażone jest we wszelkie urządzenia: kuchenkę, lodówkę, zlew, armaturę łazienkową. Podstawowa instalacja elektryczna obejmuje ogrzewanie, oświetlenie, gniazdka oraz włączniki – reszta jest kwestią indywidualnego projektu. Wszystkie instalacje są gotowe do podłączenia po dostarczeniu modułów i złożeniu ich w jedną całość. Freedomek warto wyposażyć w instalację sterowniczą wentylacji i ogrzewania, co pozwoli zoptymalizować jej wykorzystanie. Dzięki wykorzystaniu tych i podobnych rozwiązań typowych dla konstrukcji inteligentnego domu otrzymujemy nowoczesne mieszkanie, które może powiększać się wraz z naszymi potrzebami.