Termiczna izolacja rurociągów może mieć ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu. W związku z tym, że najczęściej źródła wytwarzania energii są w innym miejscu niż miejsca, gdzie ta energia jest wykorzystywana, możemy zauważyć jej utratę. Energię tracić można np. przez rurociągi, dlatego warto zastanowić się nad ich izolacją termiczną. Fachowe firmy zajmujące się instalacjami centralnego ogrzewania oferują również wykonanie wspomnianej izolacji termicznej rurociągów.

Termoizolacja rurociągów – co ma wpływ na rodzaj instalacji?

Z pewnością każdy z nas chciały zaoszczędzić na ogrzewaniu w swoim domu. Jednym z czynników pozwalających na to jest wykonanie izolacji termicznej rurociągów. To właśnie rurociągami, które nie są zaizolowane dochodzi do dużych strat ciepła, a co za tym idzie, musimy zwiększyć nakłady w celu zwiększenia wydajności naszej instalacji. Wykonanie termicznej izolacji rurociągów pozwoli na zminimalizowanie strat energii poprzez rurociągi. Do wykonania takiej izolacji fachowcy, np. firma Eurobud z Częstochowy, często wykorzystują otuliny termoizolacyjne.

Podstawowymi kryteriami, które pozwalają na wybór odpowiedniego rodzaju izolacji termicznej rurociągów są między innymi temperatura nośnika transportującego energię oraz miejsce, gdzie wykonana zostanie izolacja termiczna. Duże znaczenie ma to, czy będzie ona na zewnątrz budynku, w jego wnętrzu, czy w innych miejscach, jak np. pod ziemią lub w wodzie. Wpływ na wybór właściwego rodzaju termoizolacji ma także to, czy będzie to wykonywanie nowej instalacji, czy też remont starej instalacji. Oczywiście istotne w tej sprawie są też możliwości finansowe inwestora.

Z czego składa się izolacja cieplna rurociągu?

Zazwyczaj izolacja cieplna rurociągu złożona jest z dwóch części. Pierwsza z nich to warstwa izolacyjna. Wytwarzana jest z materiału, który cechuje się wysoką izolacyjnością cieplną. Najczęściej materiałem służącym do wykonania warstwy izolacyjnej jest wata szklana, wełna mineralna, wata bazaltowa, styropian, czy spieniony kauczuk syntetyczny. Drugim elementem wchodzącym w skład izolacji cieplnej rurociągu jest płaszcz ochronny. Jego zadaniem jest ochrona materiału izolacyjnego przed zewnętrznymi czynnikami, a przede wszystkim przed mechanicznymi uszkodzeniami, wilgocią, działaniem promieni słonecznych, czy działaniem związków chemicznych.

Kompletny system izolacji termicznej składa się z dwóch wspomnianych elementów. W zależności od rodzaju wykorzystywanych otulin termoizolacyjnych o różnych grubościach, stosuje się je do izolowania rurociągów, przez które przenoszona jest energia za pośrednictwem jej nośnika o różnej temperaturze. Zatem im cieplejszy jest nośnik energii, tym otulina termoizolacyjna powinna być grubsza. Do izolowania rurociągów, w których nośnik przekazywanej energii ma około 130ºC, używa się otuliny o grubości od 6 mm do 40 mm.