czas czytania: 3 min materiał partnera

Kostka brukowa – czy tylko z betonu?

układanie bruku

Kostka brukowa jest jednym z najważniejszych elementów, jeżeli chodzi o estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej. To dzięki niej można wytyczyć szlaki komunikacyjne oraz stworzyć podjazdy dla samochodów. Najpopularniejszą odmianą kostki jest ta, produkowana z betonu, niemniej jednak coraz większym uznaniem ze strony inwestorów cieszą się także jej odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Co warto wiedzieć o kostkach brukowych?

Kostka brukowa w wydaniu standardowym

Najczęściej zetknąć można się z kostką brukową wykonaną z betonu. Dlaczego? Otóż dlatego, że beton jako materiał, charakteryzuje się wieloma niezwykle cennymi cechami. O czym konkretnie mowa? Beton używany do produkcji kostki brukowej cechuje ogromna wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, w tym również na ścieranie. Nie można także nie wspomnieć o wytrzymałości na trudne warunki atmosferyczne takie jak woda deszczowa, czy promienie ultrafioletowe. Dzięki wstępnie płynnej formie betonu można nadać mu de facto dowolny kształt i rozmiar. Oczywiście, gdy dysponuje się odpowiednimi formami. Beton łatwo również zabarwić, co umożliwia tworzenie kostki brukowej w najróżniejszych kolorach. Warto także wspomnieć o wymiarze ekonomicznym.

Próżno obecnie szukać materiału, który charakteryzowałby się tak dobrym stosunkiem ceny do jakości. Z największą ofertą betonowej koski brukowej można się spotkać u najlepszych sprzedawców i dystrybutorów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Multitrans, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Z jakich jeszcze materiałów wykonuje się kostkę brukową?

Kostka brukowa w wydaniu nowoczesnym

Bardzo popularna ostatnimi czasy staje się kostka brukowa wykonana z kamienia naturalnego. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdza się granit, który spośród innych skał wyróżnia się przede wszystkim twardością. Kostka brukowa występuje głównie w stosunkowo małym rozmiarze, co umożliwia jej położenie w miejscach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona bez konieczności cięcia, a co a tym idzie, strat materiałowych. Granit prezentuje się dobrze na każdej działce, zarówno tej utrzymanej w stylu nowoczesnym, jak i tej w stylu tradycyjnym.

Kostka brukowa wykonywana jest także z tworzywa EPDM, w którego składzie znajduje się m.in. kauczuk naturalny. Tworzywo to bardzo cenione jest za swoją miękkość oraz właściwości absorbujące siłę upadku, co szczególnie przydatne jest w momencie, gdy na działce znajdują się małe dzieci. To właśnie z płyt EPDM wykonywane są nawierzchnie nowoczesnych placów zabaw. Kostkę EPDM wyróżnia także bogata gama kolorystyczna. To świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie zarówno funkcje użytkowe, jak i estetyczne.