Drewniane domki letniskowe cieszą się coraz większym uznaniem ze strony inwestorów. Ich lekka konstrukcja oraz łatwość transportu powodują, że zyskują one bardzo uniwersalne zastosowanie. Bardzo ważnym elementem, jak w przypadku każdego innego budynku mieszkalnego, jest tutaj dach. Czy klienci mogą wybierać wśród wszystkich dostępnych materiałów, czy istnieją jednak jakieś ograniczenia?

Domki letniskowe – dach i jego elementy

Należy zacząć od tego, że mówiąc o dachu, nie powinno mieć się na myśli jedynie pokrycia zasadniczego. To tak naprawdę jest to system zależnych od siebie elementów, których właściwa współpraca jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do zamieszkania. Producenci drewnianych domków letniskowych proponują zatem sprawdzone i gotowe rozwiązania. W skład pokrycia dachowego wchodzi przede wszystkim więźba, której głównym składnikiem są krokwie o przekrojach 5 cm x 17 cm. Stosowana jest również folia paroszczelna, która uniemożliwia przedostanie się wilgoci do wewnątrz. Jako podbitkę stosuje się boazerię drewnianą, która zawsze stanowi estetyczne wykończenie okapu. Do montażu pokrycia dachowego producenci proponują stelaż z łat oraz kontrłat, a także zastosowanie membrany dachowej, jako warstwy wstępnego krycia. Wszystkie rozwiązanie projektowane są przede wszystkim z myślą o znalezieniu idealnego kompromisu pomiędzy lekkością, a wytrzymałością. Tak profesjonalne podejście znaleźć można jedynie wśród najlepszych firm, zajmujących się sprzedażą domków z drewna. Zdecydowanie zalicza się do nich firma ogólnobudowlana, której właścicielem jest Andrzej Marszałek. Co jednak z pokryciem zasadniczym?

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Ze względu na określony przekrój krokwi, nie można wybierać wśród pokryć ciężkich takich jak dachówki ceramiczne, czy dachówki cementowe. Odpada także zastosowanie gontów bitumicznych oraz tych, wykonanych z drewna naturalnego. Jako że drewniane domki letniskowe w zdecydowanej większości przypadków mają dach dwuspadowy, jak najbardziej sprawdzi się tutaj klasyczna blachodachówka cięta na wymiar z długości arkusza. Nie dość, że jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, ponieważ współcześnie produkowane blachodachówki wytwarzane są w wielu różnych wzorach, to na dodatek charakteryzuje się doskonałymi parametrami w zakresie wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz często bardzo trudne warunki środowiskowe. Blachodachówka jest przede wszystkim pokryciem zaklasyfikowanym jako lekkie. Jej waga oscyluje w granicach 4,5 kg/m2, co powoduje, że nawet, gdy jest przysypana śniegiem, nie stwarza żadnego zagrożenia dla całej konstrukcji.