Przed wybudowaniem domu trzeba zadbać o to, aby w tym celu uzyskać wszelkie niezbędne dokumenty. Wśród nich znajdują się mapy geodezyjne działki, na której chcemy postawić dom. Mapy geodezyjne dostępne są na państwowych geoportalach, a także w systemach informacji przestrzennych miast i gmin. Najczęściej są wykorzystywane mapy zasadnicze i mapy do celów projektowych.

Niezbędne mapy geodezyjne podczas budowania domu

Mapy geodezyjne są bardzo ważnymi dokumentami niezbędnymi do rozpoczęcie budowy domu. Dokładne zapoznanie się z nimi pozwoli osobom budującym dom w ułożeniu najefektywniejszego planu działania. Zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami map geodezyjnych i są to mapy zasadnicze i mapy do celów projektowych.

Mapę zasadniczą należy pozyskać we własnym zakresie. Otrzymamy ją w Urzędzie Kartografii i Geodezji. Zazwyczaj wydaje się ją w skali 1:1000. Mapa zasadnicza pomocna jest w określeniu granic na danym terenie. Najczęściej wykorzystywane są na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy.

Kolejnym ważnym dokumentem koniecznym do uzyskania przed rozpoczęciem budowy jest mapa do celów projektowych. Jak sama nazwa wskazuje, używa się jej do wykonania projektu. Konieczna jest także do uzyskania pozwolenia na budowę. Ten rodzaj mapy wymagany jest również podczas projektowania przyłączy do budynku. Wykonaniem takiej mapy powinien zająć się geodeta. Geodeci, np. z firmy Erwin Peschka Gis Geodezja z Kędzierzyna-Koźla podczas sporządzania mapy do celów projektowych musi w niej zamieścić informacje dotyczące faktycznego stanu działki, na której będzie budowany dom oraz przedstawić przylegające nieruchomości.

W projekcie zagospodarowania działki muszą być zamieszczone informacje na temat lokalizacji budynku, wejść, wjazdów, ogrodzeń, a także tras wszystkich przyłączy przebiegających przez dany teren.

Co zawiera mapa do celów projektowych i jaka jest jej skala?

W sporządzonej przez geodetę mapie do celów projektowych powinna zawierać opracowane geodezyjnie linie, które rozdzielają przeznaczone do różnych inwestycji. Poza tym w takiej mapie musza zostać umieszczone linie zabudowy oraz osie dróg i ulic. Mapa do celów projektowych zawiera również informacje na temat usytuowania wysokiej zieleni, w tym pomników przyrody, a także usytuowania innych obiektów wskazanych przez projektanta. Ponadto wszelka infrastruktura podziemna musi być zaznaczona na mapie w sposób liniowy i punktowy.

Skala wykonania mapy do celów projektowych musi być dopasowana do rodzaju i wielkości budowanych obiektów. Ogólne zasady sugerują, że skala mapy nie powinna być mniejsza niż 1:500. Mapa zespołów obiektów budowlanych i terenów budownictwa przemysłowego musi zostać wykonana w skali nie mniejszej niż 1:1000. Natomiast w przypadku mapy dla rozległych terenów, gdzie znajdują się rozproszone obiekty, a także obiekty liniowe skala powinna wynosić 1:2000.