Budowa lub generalny remont domu wymaga wielu prac budowlanych i planu działania. Sprawne i łatwe wykończenie domu zapewniają gipsy cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Najczęściej używa się ich w ociepleniowych systemach. Wyróżnia się ich kilka rodzajów i odmian, które mają różne cechy i ceny. Warto je poznać, aby zapewnić sobie jak najlepszą elewację budynku.

Klasyfikacja tynków zewnętrznych

Działające w Polsce składy budowlane mają bogatą ofertę wypraw zewnętrznych. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na liczbę i grubość warstw. W związku z tym wyróżnia się tynki zewnętrzne dwuwarstwowe, trójwarstwowe i jednowarstwowe (cienkowarstwowe). Z kolei ze względu na przeznaczenie wyodrębnia się gips podkładowy (cementowo-wapienne i cementowe) oraz elewacyjny. Odróżnia się także produkty w zależności od zawartości. Wybór odpowiedniego tworzywa na ścianę zależy od metody ocieplenia ściany np. dwuwarstwowej. Gips mineralny, silikatowy, silikonowy, siloksanowy lub ich połączenia można położyć na wełnę mineralną, która jest paroprzepuszczalna. Natomiast styropian można pokryć w zasadzie każdym gipsem.

A może tynki ozdobne?

Artykuły budowlane w zakresie gładzi stanowią również tynki ozdobne. Gips dekoracyjny jest dostowany do każdego rodzaju materiału. Może być nakładany na beton czy płyty i oznacza się różnorodnością rzeźby. Kwalifikujr się do nich gips mozaikowy (kamyczkowy lub marmolity) zewnętrzny i mineralny. Typ mozaikowy jest żywiczny i zawiera różnego rodzaju minerały i syntetyczne kamienie. Zastosowana żywica łączy cząstki mineralne i wpływa na trwałość gipsu. Za to wyprawa zewnętrzna mineralna cechuje się solidnością, paroprzepuszczalnością i odpornością.  Cząsteczki mineralne składające się na ten rodzaj gipsu ponadto mają właściwości odpychające wodę. 

Tynki strukturalne

Odrębną kategorię tworzą tynki strukturalne. Wyróżniają się strukturą oraz gęstością. Mają ziarnistą fakturę, na którą składają się minerały np. marmur. Dzięki temu umożliwiają tworzenie różnych form. Z reguły mają biały odcień, ale hurtownie materiałów budowlanych oferują dodatkowo produkty zabarwione. Uzyskuje się je poprzez dodanie specjalnych farb strukturalnych. Wyróżnia się spośród tego rodzaju gipsu: baranek, trawertyn i betonowy. Wykorzystuje się go do tworzenia elewacji w modnych deseniach na „baranka” bądź „komornika”. Aby otrzymać dany wzór, należy odpowiednio aplikować gips. W przypadku powierzchni naśladującej wełnę baranią specjalną packą wykonuje się koliste ruchy w jedną stronę. Natomiast przypadkowe szczeliny tworzące efekt „kornika” tworzy się poprzez ruchy w różne strony.

Tynki akrylowe czy silikonowe?

Tynki akrylowe występują w gotowej formie mas. Ich zaletą jest możliwość malowania na rozmaite kolory. Są wytrzymałe i nie blakną, a ściany nimi pokryte wolno zmyć wodą pod ciśnieniem. Nie mają jednak właściwości paraprzepuszczalnych. W związku z tym nie powinno się ich stosować na ocieplenia z wełny mineralnej, inaczej niż tynki silikonowe. W odróżnieniu od akrylowych są trwałe i paroprzepuszczalne. Oznaczają się też hydrofobowością. Zbudowane ze szkła wodnego potasowego są giętkie i odporne na uszkodzenia. Są również niepodatne na temperatury i wilgotność. Dzięki specjalnej warstwie, która się na nich tworzy, w trakcie deszczu usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego też najczęściej używa się ich przy w przypadku powierzchni narażonych na duże zanieczyszczenie lub przy tłocznych drogach. 

Wybór gipsu do elewacji jest niezwykle ważny. Jeśli mamy wątpliwości, jaki wybrać, skorzystajmy z fachowej porady. Przy zakupie wyprawy, warto zwrócić uwagę nie tylko na ceny, ale także na właściwości materiału budowlanego.