czas czytania: 13 min materiał partnera

W jaki sposób należy prawidłowo wykonać fundamenty?

fundamenty

Wykonanie fundamentów to najważniejszy etap budowy. Nie tylko rozpoczyna cały jej proces, ale też w dużej mierze od niego zależy, czy budynek będzie właściwie posadowiony. Słabej jakości fundamenty mogą przyczyniać się do niszczenia całej konstrukcji domu jednorodzinnego. W jaki sposób powinny być wykonane, aby spełniały standardy najwyższej jakości i zapewniały bezpieczeństwo?

Tyczenie budynku i układanie szalunków

Zanim jeszcze rozpocznie się tworzenie wykopu, trzeba pamiętać o jednym ważnym elemencie. Specjaliści z firmy Mar-Trans zajmującej się wykopywaniem fundamentów podkreślają, że w pierwszej kolejności powinny one być wytyczone przez odpowiednio do tego uprawnioną osobę – geodetę. W przeciwnym razie nie tylko budowa przebiegnie niezgodnie z prawem, ale może też dojść do popełnienia wielu błędów. Budynek jest wytyczany na podstawie projektu budowlanego. Gdy już krok ten zostanie wykonany, można przejść do stworzenia odpowiedniego wykopu i stworzenia szalunków. Gdy grunt jest zwarty i spoisty mogą to być wyłącznie szalunki ziemne, jednak w przypadku ziemi gorszej jakości stosuje się drewniane, aby nie dopuścić do osypywania się piasku.

Zbrojenie i zalanie fundamentów

Kiedy wszystko jest już odpowiednio przygotowane, przystępuje się do przygotowania zbrojenia. Pręty układa się również zgodnie z zaleceniami zawartymi w projekcie. Przy wykonywaniu ław zbrojeniowych trzeba pamiętać, aby zapewnić odpowiednią ciągłość konstrukcji w narożnikach. Proces zbrojenia podlega ścisłej kontroli kierownika budowy, gdyż po zalaniu jest ono niewidoczne, a odgrywa jedną z najważniejszych ról przy tworzeniu bezpiecznego i trwałego budynku. Beton, którym zalewa się uzbrojone fundamenty, powinien mieć nie tylko właściwą twardość, ale też zostać odpowietrzony. W przeciwnym razie może dochodzić do jego pękania i wykruszania się.

Pielęgnacja betonu

Ważnym etapem tworzenia fundamentów jest późniejsza pielęgnacja betonu. Nie wolno dopuścić do tego, aby wysychał zbyt szybko i pękał. Największe ryzyko występuje oczywiście latem, w okresie największych upałów. Przez 7 dni należy polewać je obficie wodą. Jest to jedyny sposób na spowolnienie wysychania i zapobieganie powstawania rys skurczowych. Ostatnim etapem tworzenia fundamentów jest zabezpieczenie przed wilgocią i postawienie ścian fundamentowych. Izolację wykonuje się najczęściej z emulsji hydroizolacyjnej oraz folii lub papy termozgrzewalnej. Od tego momentu fundamenty uznaje się za zakończone, a budowa domu może ruszyć pełną parą.