czas czytania: 2 min

Wady i zalety schodów stalowych

Wady i zalety schodów stalowych

Planując zakup schodów do domu, warto sprawdzić każdą z możliwych dostępnych na rynku opcji. Najpopularniejsze bez wątpienia są schody drewniane, ze względu na dość dużą wytrzymałość, elegancki wygląd oraz stosunkowo dobrą cenę. Modne są także schody kamienne. Eleganckie oraz nowoczesne, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ciekawym rozwiązaniem są schody metalowe, które w ostatnim czasie zyskują na popularności.

Schody drewniane i kamienne

Schody drewniane najczęściej wykonywane są z dębu. Jest to szlachetne drewno, o bardzo ładnej barwie. Schody z tego surowca można wykonać niemalże w każdym układzie i stylu. Dobrze zabezpieczone mogą służyć przez długie lata. Przy ich produkcji jednak należy pamiętać, aby materiał, z którego są wykonane, miał odpowiednią klasę i poziom wilgotności. W przeciwnym razie będą one schnąć po montażu, co może doprowadzić do pęknięć i deformacji stopni. Schody kamienne są rzadziej wybierane. Główną tego przyczyną jest cena. Są one drogie, a ich wykonanie, jak i montaż, wymaga specjalistycznej wiedzy, której nie będzie posiadać przypadkowa ekipa remontowa. Jednak nowe sposoby produkcji pozwalają na wykonanie bardzo nowoczesnych i stylowych schodów. Dodatkową ich zaletą jest to, że są one praktycznie niezniszczalne. Dobrze wykonane (w niektórych przypadkach wymagana jest ich impregnacja, w niektórych nie) przetrwać mogą wieki, służąc nam, naszym dzieciom, a także i wnukom. Jest to materiał, z którego łatwo czyści się wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a zimne stopnie są przyjemne w użytkowaniu, podczas upalnych dni. Niestety ich montaż oraz produkcja wymagają specjalistycznej wiedzy, a surowiec sam w sobie także do najtańszych nie należy. Tak więc dobrze wykonane schody kamienne na pewno nie będą tanie.

Zalety oraz wady schodów stalowych

W ostatnich czasach, coraz większą popularność zyskują schody stalowe. Wykorzystywane są one przede wszystkim na zewnątrz budynków i w przemyśle. Jest to kwestia przede wszystkim ich wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych oraz wielu czynników zewnętrznych. Elementy stalowe, jak i całe schody, coraz częściej wykorzystywane są wewnątrz domów. Decydując się na ten rodzaj, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak Marspaw. Jest to przedsiębiorstwo, które bez wątpienia spełni wszystkie nasze oczekiwania. Dobrze wykonane schody stalowe mogą być bardzo stylowe. Mogą one być niebanalną ozdobą każdego domu. Pięknie się komponują także z drewnem, szkłem oraz kamieniem.