Rusztowanie to nic innego, jak tymczasowa konstrukcja, której zadaniem jest ułatwienie prac remontowych i budowlanych. To właśnie dzięki rusztowaniom specjaliści mogą realizować swoje obowiązki szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie nawet wtedy, kiedy w grę wchodzi praca na wysokościach. Przed wyborem rusztowania warto zapoznać się z rodzajami konstrukcji, ich zastosowaniem, a także tym, czym się kierować przy ich wyborze.

Zastosowanie rusztowań

Rusztowanie zazwyczaj kojarzy się z placem budowy i nie ma w tym nic dziwnego, wszak to właśnie dzięki tego typu konstrukcji możliwe jest wykonanie elewacji czy też odmalowania budynków piętrowych. Rusztowania są potrzebne również do ocieplenia zarówno bloków mieszkalnych, jak i domów rodzinnych. Warto jednak wspomnieć o tym, że konstrukcje, które ułatwiają pracę na wysokościach, przydają się także podczas prac konserwatorskich. Rusztowania wykorzystuje się również podczas instalacji wentylacji, przy budowie wystaw oraz scen koncertowych

Rodzaje rusztowań

Rusztowanie rusztowaniu nierówne, dlatego też przed jego zakupem lub wynajęciem warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami konstrukcji. Najpopularniejszą grupą są rusztowania warszawskie, które przydadzą się nie tylko na zewnątrz, ale również we wewnątrz budynku. Na uwagę zasługują także uniwersalne rusztowania rurowo-złączkowe, solidne rusztowania ramowe. Nie można zapomnieć o mobilnych rusztowaniach przejezdnych, które można szybko i łatwo przestawiać z miejsca na miejsce. Popularnym rodzajem konstrukcji są także rusztowania systemowe, które sprawdzą się w obiektach o skomplikowanej budowie.

Czym się kierować przy wyborze rusztowania?

Przy wyborze rusztowania warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym będzie potrzebna konstrukcja – dzięki temu będzie można dostosować rodzaj rusztowania do potrzeb osób korzystających. Kluczową rolę odgrywa również łatwość montażu i demontażu konstrukcji, wszak to od niej w dużej mierze zależy szybkość rozstawiania rusztowania, a także prac budowlanych.  Jeżeli w grę wchodzą jednorazowe prace na wysokościach, nie warto kupować rusztowania – z powodzeniem można je wynająć.

Taką usługę świadczy firma Gut-Bud, która działa na terenie województwa mazowieckiego. Z wynajęcia rusztowania mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, które chcą odświeżyć elewację, ale również firmy budowlane pracujące w delegacji, którym nie kalkuluje się organizacja transportu swojego rusztowania z obszaru, na którym działają na co dzień. Przy wyborze rusztowania warto zwrócić uwagę na jego rodzaj, solidność oraz na materiał, z którego została wykonana konstrukcja. Dzięki temu prace na wysokościach będą zarówno komfortowe, jak i bezpieczne.