Plandeki stosowane w branży transportowej, budownictwie rekreacyjnym i przemysłowym, a także w ogrodnictwie produkowane są między innymi z impregnowanej bawełny oraz polietylenu. Wymienione materiały wypierane są jednak z rynku na rzecz osłon z polichlorku winylu (PVC), co ma związek z jego wyższą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, rozdarcie czy na ekstremalne warunki pogodowe. Ponadto tworzywo to jest bardzo elastyczne i można je wielokrotnie naprawiać. Nic zatem dziwnego w tym, że obecnie z PVC tworzy się różnorodne plandeki o odmiennym wyglądzie oraz przede wszystkim o wielu zastosowaniach. W artykule przedstawiamy 5 najważniejszych z nich.

O polichlorku winylu słów kilka

Jak już wspomniano plandeki produkowane są z impregnowanej bawełny, polietylenu oraz polichlorku winylu. Trzecie wymienione tworzywo jest jednak najpopularniejsze, czego efektem jest doskonały stosunek niskiej ceny produkcji do wysokiej jakości. Plandeki z polichlorku winylu cechują się bowiem dobrą rozciągliwością i elastycznością, a także odpornością na przedarcie. Ponadto wytrzymują niskie oraz wysokie temperatury, silne porywy wiatru, wilgoć i deszcz czy nawet gradobicia. Dodać warto, że plandeki PVC można wielokrotnie serwisować – między innymi naprawiać ich uszkodzenia mechaniczne – a ich czyszczenie jest bardzo łatwe.

Cenioną własnością polichlorku winylu jest również to, że można poddać go zadrukowi. Materiał ten zapewnia silne wiązanie farbom i tuszom, pozwalając tworzyć na plandekach samochodowych nawet wielkopowierzchniowe grafiki, slogany oraz logotypy firm. Osłony naczep stały się dzięki temu ważnymi nośnikami reklam.

Plandeki samochodowe wytrzymałe na lata

Jeśli chodzi o zastosowanie plandek PVC, przede wszystkim wykorzystywane są one jako wytrzymałe na lata burty oraz kurtyny przyczep i naczep. Doskonale sprawdzają się one zarówno w większych, jak i mniejszych wymiarach, służąc przy tworzeniu poszyć dla skrzyń aut dostawczych oraz tzw. firanek wielotonowych ciągników siodłowych. Obecnie większość naczep obitych jest właśnie plandekami z polichlorku winylu, co jest rozwiązaniem tańszym od zabudów z płyt warstwowych czy cienkiej blachy aluminiowej. Użytkownicy nie muszą przy tym martwić się o niski współczynnik izolacyjności termicznej, szczelność oraz żywotność. Plandeki PVC mają gramaturę nawet od 700 do 900 g/m2 oraz solidne sploty 9x9 czy 12x12.

Na szczególną uwagę zasługują również akcesoria osłon z polichlorku winylu. Zalicza się do nich wytrzymałe na procesy starzenia i korozję linki rozprężające, linki wzmacniające obszycia, oczka mocujące, zamki, zatrzaski, skoble, taśmy calowe oraz ucha z przebijakami i wycinakami.

Hale namiotowe – od magazynów po namioty imprezowe

Popularność hal namiotowych w szkieletach stalowych/aluminiowych w Polsce z każdym rokiem rośnie, a nie każdy ma świadomość tego, że tego typu obiekty tworzone są właśnie z wysokiej klasy plandek PVC. Możliwość produkcyjne najlepszych producentów są tak duże, że bez trudu mogą oni przygotować osłony całoroczne i wielkopowierzchniowe. Tym samym hale namiotowe podzielić można między innymi na:

  • namioty wybiegów dla koni,

  • zadaszenia basenów zewnętrznych,

  • zadaszenia lodowisk,

  • małe namioty bankietowe i festynowe (np. namioty typu Turek),

  • namioty weselne,

  • namioty restauracyjne,

  • namiotowe hale magazynowe lub przemysłowe,

  • namioty targowe.

Wiele firm oferujących takie konstrukcje wraz z usługą montażu i późniejszego serwisu, proponuje hale namiotowe z licznymi elementami dekoracyjnymi oraz tymi podwyższającymi znacznie ich funkcjonalność. Mowa o oknach witrażowych, fartuchach retencyjnych, maskownicach uszczelniających, zwijanych ściankach, wjazdach z zamkami, otworach wentylacyjnych z okiennicami, podsufitkach balowych oraz o usztywnionym podłożu. Może być ono nawet wykonane z płyt warstwowych wykończonych modnym parkietem!

Zabudowy altan z plandek

Ciekawym zastosowaniem plandek z polichlorku winylu są zabudowy altan, werand, wiat, tarasów, ogrodów zimowych oraz ogródków restauracyjnych. Przezroczysty materiał łatwy w montażu i demontażu skutecznie może wyizolować dany obiekt od zimna, deszczu oraz wiatru, a z takiej taniej we wdrożeniu opcji chętnie korzystają osoby prywatne, właściciele hoteli oraz restauracji.

Podkreślić jednak należy, że zabudowy z plandek dla altan wykonywane muszą być tylko i wyłącznie na wymiar, aby doskonale wpasowały się one w wygląd osłanianej konstrukcji, podwyższając znacznie jej funkcjonalność. Zamówienia na różnorodne osłony PVC można zatem złożyć w takich firmach jak TECH-PLAN spod Poznania.

Przegrody z plandek do kontenerów i hal

Kolejnym zastosowaniem plandek z polichlorku winylu są specjalistyczne przegrody przemysłowe o różnych parametrach technicznych. Niektóre przygotowywane są jako swoiste przesłony termiczne dla kontenerów oraz naczep, dzieląc ich wnętrza na strefy przewożenia towarów w temperaturach wyższych oraz niższych. Wiele przegród PVC wykorzystuje się również do tworzenia swoistych ścian działowych wewnątrz hal przemysłowych, magazynów i składów budowlanych. Osłony z polichlorku winylu mogą być bowiem wielkopowierzchniowe, a ich niewątpliwymi zaletami są: niepalność, łatwość w montażu, niski koszt produkcji oraz gwarancja szczelności, nawet w pomieszczeniach silnie zapylonych.

Przegrody PVC cenione są również za łatwość w ich czyszczeniu oraz za szerokie możliwości projektowe. Można je łączyć nawet z płytami warstwowymi i szkieletami aluminiowymi, wbudowując w nie drzwi oraz bramy wjazdowe.

Plandeki PVC w ogrodzie i nie tylko

Plandeki PVC warto także wykorzystać w domu, ogrodzie czy na budowie. Można zastosować je przy izolowaniu oczek wodnych, umacnianiu mniejszych skarp oraz przy izolowaniu wnętrz narzędziowni, garaży i piwnic. Wiele osób stosuje plandeki z polichlorku winylu również do zabezpieczania składów opału czy innych cennych materiałów narażonych na ataki insektów, szkodników oraz wystawionych na ekstremalne warunki pogodowe. Możliwości zastosowania osłon PVC jest zatem bardzo wiele.