Gotowy projekt domu jednorodzinnego wymaga pozwolenia na budowę. Aby je otrzymać, wystarczy pomoc uprawnionej osoby. Specjalista zajmie się potrzebnymi formalnościami i nadzorem przebiegu prac. Organizację procesu najlepiej zlecić architektowi adaptującemu lub inżynierowi budowlanego. Na czym właściwie polegają działania adaptacyjne? Ile kosztuje dostosowanie domu parterowego lub z poddaszem do użytkowania? Z czego się składa procedura? Sprawdzamy!

Czym jest oraz co powinna zawierać profesjonalna adaptacja projektu?

Adaptacja projektu polega na dostosowaniu np. projektu domu parterowego lub gotowego planu do warunków terenowych działki. Czynnikami warunkującymi są m.in. strefy pogodowe i lokalizacja względem stron świata. Składa się z części obowiązkowej, a także dodatkowej. Powinna zawierać:

  • Dopasowanie np. gotowego projektu adaptacji poddasza – do lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego bądź decyzji o warunkach zagospodarowania terenu i zabudowy
  • Przystosowanie gotowego planu – do miejsc zagrożonych obciążeniami konstrukcją
  • Potrzebne dokumenty – zgody, uzgodnienia i zaświadczenia
  • Plan zagospodarowania terenu – z dołączoną mapą geodezyjną

Należy również dołączyć pismo poświadczające przejęcie przez uprawnioną osobę adaptującą roli projektanta. Jeśli jesteś inwestorem, dodatkowo możesz dołączyć prośby np. odnośnie do układu i liczby okien lub dobudowy podpiwniczenia.

Dom z poddaszem do adaptacji, czyli na czym polega proces adaptacyjny budynku

Przykładowe projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji i zajęcie się całym procesem przeprowadza uprawniona osoba. Jest nią specjalista z biura architektonicznego lub inżynier budowlany. Można go znaleźć w Internecie, urzędzie gminnym lub miejskim. Po otrzymaniu niezbędnej dokumentacji architekt lub inżynier nanosi niezbędne poprawki techniką graficzną. Uwzględnia również części infrastruktury działki np. wjazd na teren, szambo czy śmietnik. Pomaga w uzyskaniu pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Po jego otrzymaniu pełni funkcję głównego projektanta planowanego obiektu. Na czas trwania procesu wpływa rozmiar działki, wymagania oraz plan. Proces może przedłużyć np. zaakceptowanie rozwiązań projektowych zgodnych z przepisami czy gromadzenie opinii. Z reguły trwa 3-6 tygodni.

Jaka jest cena adaptacji projektu?

Koszt usługi najlepiej ustalić jeszcze przed podjęciem współpracy z biurem projektowym, architektonicznym lub inżynierem budowlanym. Wtedy będziesz mógł porównać oferty różnych firm. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy w umowie został zawarty termin rozpoczęcia i zakończenia prac oraz wszystkie ustalenia. Cena adaptacji projektu wynosi od 1,5 tys. do 2,5 tys. zł (netto). Zwykle jednak wysokość kosztów ustalana jest indywidualnie. Zależy również od zakresu i stopnia zaawansowania prac.

Z kolei koszt adaptacji poddasza wymaga planu. Cena projektu np. domu parterowego z poddaszem do adaptacji to opłata rzędu 2 tys. zł. Powinno się jednak uwzględnić pozostałe opłaty. Ocieplenie, prace wykończeniowe czy stolarka okienna podwyższają koszt usługi. Prace adaptacyjne w zakresie wykończenia podłóg czy instalacji są identyczne jak w przypadku remontu.