W wielu polskich starszych domach, po latach właściciele postanowili przygotować na poddaszu nowy lokal mieszkalny, który przekazywany jest najczęściej dorastającym dzieciom. Jest to świetny pomysł zwłaszcza, że przy wielu typów dachów – np. dwuspadowych – bez problemu można na poddasze poprowadzić schody zewnętrzne i zbudować osobne wejście. Czy jednak cała inwestycja odnowy strychu jest złożona? W większości przypadkach niestety tak jest… Efekt końcowy jest jednak najczęściej oszałamiający!

Adaptacja poddasza – pełne prace budowlano-remontowe

Warto wiedzieć, że adaptacja poddasza to nie jest zwykłe remontowanie pomieszczeń. To wielokrotnie prowadzenie inwestycji ze stanu surowego zamkniętego do stanu użytkowania. Istotny jest zatem projekt, harmonogram, a także ekspertyzy budowlane. Czego one powinny dotyczyć? Przede wszystkim kwestii izolacji technicznej, a także nośności podłoża. Nigdy nie można również zapomnieć o ważnych pracach instalatorskich – tu również wymagany jest projekt…

Przygotowanie do wykańczania

Aby móc przejść do działań tapetowania, glazurowania, tynkowania, a później meblowania i dekorowania mieszkania na poddaszu, trzeba przejść bardzo długą drogę. Należy przede wszystkim wzmocnić podłoże i położyć odpowiednie podłogi, należy również wzmocnić stropy, oraz przygotować termoizolację wewnętrzną z pianki PUR lub wełny mineralnej. Zapomnieć nie można również o konieczności wycięcia w dachu otworów na świetliki i okna, czy o stawianiu ścian działowych. Te wielokrotnie wykonuje się z lżejszych materiałów takich, jak bloczki silikatowe. Dużą popularnością cieszą się jednak inwestycje utrzymane w porządku loftowym, z ograniczonym podziałem wnętrz, które są integrowane w modelu open space’u. Takie rozwiązanie jest jednak dobre na „kawalerki” na strychu…

Warto wiedzieć! Poważniejsze inwestycje przebudowy domu i adaptowania poddasza, mogą dotyczyć również podwyższania ścian kolankowych. Jest to jednak możliwe głównie wtedy, jeśli wymiana dotyczy więźby dachowej oraz samego pokrycia.

Aranżacja wnętrza

Kiedy już podłoże, termoizolacja, schody, oraz instalacje zostaną stworzone, można przejść do działań aranżowania wnętrz. Przy adaptacji poddasza jest to etap najmniej złożony. Z prac budowlanych przechodzi się bowiem do działań czysto remontowych, które dzisiaj dzięki nowoczesnej technologii – np. agregaty tynkarskie – są prowadzone błyskawiczne. Przekonali się o tym między innymi klienci firmy ogólnobudowlanej TRANS-BUD, która zapewnia także remonty elewacji budynków komercyjnych, a nawet publicznych. Z takimi wykonawcą adaptacja poddasza to czysta przyjemność!