Przy adaptacji poddasza ważne jest to, aby przygotować między innymi szczegółowy projekt zagospodarowania nowej przestrzeni, wraz z uwzględnieniem stawianych ścian działowych. Ich wybór, a także ilość, powinna zależeć od wielu warunków technicznych. Najważniejszym z nich jest nośność podłoża z wylewki betonowej, bądź z deskowania drewnianego. Dowiedz się, kiedy należy zdecydować się na jakie ściany działowe.

Ściany działowe dla podłogi o niskich parametrach nośności

Ściany działowe w przypadku podłogi o niskich parametrach nośności, powinny być bardzo lekkie. Taką własność zapewniają płyty kartonowo gipsowe, które dzisiaj tworzone są w takich technologiach, aby zapewniać wysoką izolacyjność akustyczną, prosty montaż, a także szerokie spektrum wykończeniowe. Na tego typy ścianach można zarówno wykonywać tynki, jak i tapety, czy nawet glazurę. Płyty kartonowo gipsowe, bezsprzecznie są zatem rekomendowane dla obiektów, których adaptowane strychy wykonane są z drewna, również tego starego i wymagającego wcześniejszej renowacji oraz umocnienia.

W przypadku niskich parametrów nośności, warto rozważyć zastosowanie na poddaszu wnętrz, czy mieszkania dla nowego pokolenia, w wersji loftowej lub industrialnej. Mowa o podążaniu za ideą otwartej przestrzeni, która dzielona jest cienkimi ścianami działowymi, szkłem hartowanym barwionym, czy po prostu odpowiednim rozkładem mebli – np. regałów. Salon, kuchnia, czy jadalnia, a nawet sypialnia, mogą być ze sobą świetnie połączone, zapewniając również intymność. Wszystko zależy od inspiracji oraz profesjonalizmu firmy wykończeniowej. Genialne w swojej złożoności pomysły lub wręcz przeciwnie w prostocie, gwarantuje zatem polecana ekipa RENOVIERUNG, która ma za sobą wiele udanych realizacji.

Ściany działowe dla podłogi o wysokich parametrach nośności

Wysokimi parametrami nośności wyróżniają się przede wszystkim podłoża wykonane z wylewek betonowych, których wielokrotnie nie trzeba przy adaptacji poddasza nawet remontować. Ewentualnym procesem jest wypełnianie ukruszeń specjalną powłoką. Jeśli chodzi zaś o ściany działowe, przy takich warunkach technicznych, warto wiedzieć, że zastosować można zarówno pustaki wewnątrzkomórkowe, jak i bloczki silikatowe, czy po prostu cegły. Pomimo tego, że dzisiaj systemy kartonowo gipsowe, są bardzo wydajne, to właśnie wymienione powyżej materiały zapewniają lepsze własności termoizolacyjne oraz wygłuszające. Pamiętać jednak należy o wyższych kosztach i większej powierzchni, która wymagana jest do stworzenia ścian działowych z takich wyrobów, jak bloczki.