Każdego roku na polskich drogach giną setki kierowców i pieszych. Nie jest to jedynie spowodowane brawurą, pospiechem czy nieuwagą, ale też przestarzałą infrastrukturą, która nie sprzyja bezpieczeństwu mieszkańców większych miast i małych miejscowości. Niebezpieczne sytuacje najczęściej zdarzają się na przejściach dla pieszych, które teoretycznie zapewniają im pierwszeństwo przekroczenia przez jezdnię. Rozwiązaniem tego problemu są aktywne przejścia dla pieszych. W jaki sposób działają?

Kiedy odblaski nie pomagają

Widoczność kierowcy po zmroku lub w czasie złych warunków atmosferycznych jest bardzo ograniczona. Szczególnie na terenach pozamiejskich, gdzie często nie ma wystarczającego oświetlenia, wypadki z udziałem pieszych, zdarzają się najczęściej. Osoba próbująca przejść na drugą stronę ulicy, ubrana w ciemne ubrania, jest w zasadzie niewidoczna dla nadjeżdżającego samochodu. Mając na uwadze ten fakt, kilka lat temu weszły w życie przepisy, które zobowiązują pieszych do noszenia elementów odblaskowych. Ma to na celu poprawienie ich widoczności na drodze. Niestety niewiele osób stosuje się do przepisów, co ma niejednokrotnie przykre konsekwencje. Również w dużych miastach, gdzie przejścia dla pieszych są zazwyczaj odpowiednio oznakowane , zdarzają się wypadki. Wiele osób przechodzi przez jezdnię bez wcześniejszego rozeznania, czy zbliżające się auto zatrzyma się przed pasami. Często rozmawiając przy tym przez telefon, co sprzyja nieszczęściu. Kierowcy także nie są bez winy. Rzadko ustępują pierwszeństwa, chyba że zmusza ich do tego sygnalizacja świetlna. Aktywne przejścia dla pieszych są obecnie najlepszym rozwiązaniem powyższych problemów z bezpieczeństwem na drodze.

Jak działa aktywne przejście dla pieszych?

Jak informuje specjalista z firmy Trafficom Technologies, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie inteligentnych systemów bezpieczeństwa ruchu drogowego-  aktywne przejście dla pieszych składa się z czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, pasów w biało-czerwonym kolorze, nawierzchni antypoślizgowej i podświetlonych lampami LED znaków drogowych. Wszystkie powyższe elementy uaktywniają się tylko wówczas, gdy do przejścia zbliża się pieszy, który jest wykrywany przez czujniki ruchu. Osoba, która kieruje samochodem, z dużym wyprzedzeniem otrzymuje informacje, że na drodze znajduje się ktoś jeszcze. Cały system działa bezawaryjnie i ma ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drodze – zarówno jeśli chodzi o pieszych, jak i o kierowców. Aktywne przejścia dla pieszych coraz częściej można spotkać w większych polskich miastach. Z roku na rok przybywa ich także w mniejszych miejscowościach.