Dzisiaj aranżowanie domu i mieszkania to złożony proces. Wielokrotnie chcemy bowiem osiągnąć efekt wnętrz niemalże przypominających te z modnych branżowych magazynów. Jeśli przy tym wolimy cały proces projektowy wykonać bez udziały dekoratorów i projektantów, powinniśmy ułatwiać sobie zadanie współpracą z dobrym wykonawcą, a także dystrybutorem materiałów budowlanych. Tu szczególnie zwróć uwagę na farby. Wybór odpowiedniego koloru? Tylko ze specjalnym wzornikiem!

Czym są wzorniki kolorów i jak je uzyskać?

Wzorniki kolorów to specjalne katalogi z kolorami farb oferowanymi przez danego producenta, a także dystrybutora. Najczęściej posiadają one specjalne indeksy w formie literek oraz cyfr, co ułatwia wyszukiwanie danej barwy, jeśli kiedyś już ją użyliśmy i  chcemy zamówić kolejne partie barwników w puszkach. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj wzorniki można uzyskać niemalże bez wychodzenia z domu. Wystarczy podjąć współpracę z dobrym sprzedawcą farb, który rozwinął szerokie usługi e-commerce. Tak jest np. w przypadku firmy ALFA Hurtownia Farb, z którą współpracują również architekci, dekoratorzy i projektanci wnętrz, czy liczni inwestorzy biznesowi oraz publiczni. Pobieranie wzorników jest w przypadku takich przedsiębiorstw bardzo łatwe. Przede wszystkim należy zapoznać się z obszernymi katalogami online, a następnie poinformować dystrybutora o chęci zamówienia danych kolorów w formie próbek. Dzisiaj sposób ich dostarczania jest bardzo różnorodny. Niektóre firmy gwarantują wzorniki w formie przygotowanych kawałków materiałów, na które zostały nałożone dane farby. Inne zaskakują klientów wysyłaniem małych fiolek z farbami, które można samemu nanieść na daną powierzchnię sprawdzając, jak się na niej prezentuje. Warto przy tym podkreślić to, że z zamawianych wzorników kolorów od lat korzystają przedsiębiorstwa remontowo-budowlane, które po analizach kolorystycznych wnętrz, dokonują dużych zamówień w hurtowniach.

O jakie wzorniki farb prosić?

Farba farbie nie równa. Taką zasadą zawsze powinniśmy się kierować. Powłoki malarskie różnie reagują na tynk, beton, ramy okienne, meble, ceramikę, czy inne powierzchnie. Inaczej się je również rozrabia i nanosi. Szczególnie jednak zwrócić warto uwagę na żywotność. Mowa o własnościach odporności na blaknięcie, zawilgocenia, zarysowania, czy brud. Wybieraj zawsze takie produkty, które pozwolą cieszyć się intensywnym kolorem na długie lata. Dzisiaj na rynku w różnego rodzaju testach użytkowych najlepiej wypadają zatem farby dekoracyjne następujących marek: RALSTON, MAGNAT, ŚNIEŻKA, ARDEX, TOUPRET (warto zwrócić uwagę na masy powłokowe od tego producenta), TIKKURILA (tu znajdziesz certyfikowane farby dla alergików z potwierdzeniem PTA – jedne z najbardziej proekologicznych farb na świecie!), FAVEO TECH (marka gwarantuje także bogaty wachlarz tynków dekoracyjnych zewnętrznych!). To właśnie o wzorniki oraz próbki tych produktów warto prosić dostawców!