Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego koniecznie należy zlecić wykonanie badań geotechnicznych. Badania te mają na celu określenie warunków wodno-gruntowych podłoża, na których chcemy wybudować dom. Informacje wynikające z badań geotechnicznych służą do prawidłowego zaprojektowania fundamentów obiektu. Badania geotechniczne gruntu pozwolą także na odpowiednie dobranie typów izolacji fundamentów, a także rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków.

Badania geotechniczne – jak się przygotować i jak wyglądają?

Zanim będzie można przeprowadzić badania podłoża gruntowego pod budynki jednorodzinne, musimy posiadać sytuacyjno-wysokościową mapę działki, na której chcemy wybudować obiekt. Taką mapą może być otrzymana przez nas mapa do warunków zabudowy lub mapa archiwalna z zasobów działów geodezyjnych. Następnie mapę tę należy dostarczyć do firmy geodezyjnej, której zleciliśmy wykonanie badań geotechnicznych podłoża. Badaniami podłoża gruntowego zajmuje się np. firma Aqua z Jagatowa w województwie Pomorskim. Poza mapą geodeci potrzebują od nas informacji dotyczących lokalizacji domu na działce. Istotna jest również wiadomość o tym, czy budynek będzie podpiwniczony.

Po otrzymaniu niezbędnej dokumentacji, geodeci, którym zleciliśmy wykonanie badań geotechnicznych podłoża mogą rozpocząć pracę w terenie. Na działce wykonują otwory badawcze, które służą do określenia rodzaju gruntu oraz jego stanu. Poza tym wykonanie otworów pozwoli na określenie głębokości wody gruntowej. Najczęściej otwory badawcze mają głębokość 4-5 metrów. Odnosząc się do rzędnych widniejących na mapie działki, geodeci wykonują również pomiary wysokościowe.

Dokumentacja tworzona po pracach w terenie

Po pracy w terenie następuje analizowanie zebranych informacji. W tym celu firma geodezyjna przygotowuje opinię geotechniczną. Dokument ten wymagany jest dla budynków, których posadowienie fundamentów nie jest większe niż 120 cm. W sytuacji, gdy posadowienie fundamentów w budynku przekracza 120 cm, wówczas konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej, projektu geotechnicznego oraz dokumentacji badań podłoża gruntowego.

Sporządzona przez geodetów opinia techniczna składa się z części opisowej i części graficznej. W opinii geotechnicznej znajduje się również plan wraz z lokalizacją działki, a także mapa działki z uwzględnieniem miejsc wykonywanych otworów badawczych i przekrojów przedstawiających geotechniczną budowę terenu. Przekroje te ułatwiają rozróżnienie warstw gruntu znajdujących się na działce oraz przedstawiają poziom wody gruntowej. Opinia geotechniczna zawiera informacje na temat bezpiecznego i ekonomicznego posadowienia budynku. Na podstawie opinii geotechnicznej można między innymi zaprojektować fundamenty lub dobrać właściwą izolację.