Planujesz budowę domu w okolicy, w której nie ma możliwości poprowadzenia przyłącza kanalizacyjnego? Jeżeli tak, musisz wybrać sposób odprowadzania ścieków. Budowa przydomowej oczyszczalni to kosztowna inwestycja, dlatego większość właścicieli decyduje się na instalację szamba. Sprawdźmy, który zbiornik najlepiej sprawdzi się na posesji i jakie są zalety szamba dwukomorowego.

Szambo dwukomorowe – co to jest?

Szambo z dwiema komorami, rozdzielone przegrodą przelewową i wyposażone w otwory rewizyjne, to szczególny rodzaj zbiornika, który zatrzymuje fekalia o większej masie w pierwszej komorze, a do drugiej przelewa nieczystości w postaci płynnej, niemieszczące się w pierwszym podzbiorniku. Konstrukcja przegród jest przemyślana w taki sposób, że przestrzeń nad górną krawędzią umożliwia swobodny przepływ zawartości między komorami. Co więcej, przepływające nieczystości są oczyszczane przez florę bakteryjną. Wstępna filtracja sprawia, że zawartość szamba może zostać opróżniona przez system drenażu i trafić bezpośrednio do rowu melioracyjnego lub gruntu. Zastosowanie tej prostej technologii oczyszczania zbiornika sprawia, że właściciel może rzadziej korzystać z usług asenizacyjnych, obniżając dzięki temu koszty eksploatacji. Zasada jest prosta – im więcej komór posiada szambo, tym koszty użytkowe są niższe.

Betonowe szamba dwukomorowe – poznaj korzyści z ich instalacji

Beton to materiał znany ze swojej wytrzymałości i odporności na trudne warunki atmosferyczne. Unikalne cechy użytkowe i niska cena czynią z niego świetny materiał do budowy zbiorników bezodpływowych, które muszą być w pełni szczelne i niepodatne na uszkodzenia. Najlepsi producenci szamb, tacy jak firma Drabud, wykorzystują wyłącznie najwyższej jakości beton klasy B25 o stopniu wodoszczelności W8.
Jednak to niejedyny czynnik determinujący bezpieczeństwo użytkowania szamba. Równie istotna jest wentylacja – w przypadku zbiorników dwukomorowych wymagane jest zastosowanie dwóch kominów rewizyjnych. Pamiętajmy, jednak, że konieczne jest wtedy dokładne sprawdzenie rodzaju gruntu na działce. Podmokłe lub bagniste tereny absolutnie nie nadają się do montażu zbiornika z instalacją drenażową, ponieważ utrudnią opróżnianie komór, doprowadzając do niechcianych zastoin. Warto również wiedzieć, że decydując się na budowę szamba wyłącznie z jednym kominem, należy mieć na uwadze fakt, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości dostęp do niego będzie niemożliwy.