Bariery energochłonne montowane są na drogach w miejscach, gdzie istnieje ryzyko opuszczenia pasa drogowego przez pojazd i stoczenie się tego pojazdu z wysokości, bądź uderzenie w budynek lub inną twardą przeszkodę. Jest to urządzenie, którego rolą jest ochrona życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego, zatem musi ono spełniać pewne wymogi techniczne. Poznaj oczekiwane parametry i właściwości barier energochłonnych.

Do czego służą bariery energochłonne i kiedy powinny być stosowane?

Najczęściej bariery energochłonne umieszczane są na drogach ekspresowych i autostradach, a także na mostach, drogach górskich i w tym podobnych miejscach, na których zjechanie z pasa ruchu może nieść za sobą duże zagrożenie. Zadaniem tego urządzenia jest przejęcie sił pochodzących z uderzenia samochodu, osłabienie ich i wyprowadzenie pojazdu ponownie na drogę. Poprzez zamontowanie barier energochłonnych zabezpiecza się jednak nie tylko pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym, ale także osoby postronne i konstrukcje zlokalizowane przy drodze. Barier takich nie montuje się wszędzie wzdłuż dróg, gdyż jako przeszkoda fizyczna, w razie uderzenia w nią może również stanowić zagrożenie. Z tego względu montaż barier energochłonnych uzasadniony jest tylko tam, gdzie konsekwencje braku ochrony mogą być poważniejsze niż uderzenie w samą barierę. Na przykład stosowanie barier jest konieczne na środkowych pasach dzielących dróg dwujezdniowych, gdzie ruch odbywa się ze średnią prędkością przekraczającą 50 km/h, jak również na pasach bocznych tych dróg.

Jakie wymagania stawiane są urządzeniom zapewniającym bezpieczeństwo na drodze?

Projektując bariery energochłonne określa się dla nich wymagane parametry:

  • wymagany poziom powstrzymania – to zdolność bariery do powstrzymania pojazdu uderzającego w barierę;
  • poziom intensywności zderzenia, który określany jest w trzystopniowej skali „A”, „B” i „C”, gdzie A oznacza najwyższy współczynnik. Określa on oddziaływanie uderzenia na pasażerów znajdujących się s pojeździe;
  • szerokość pracująca bariery – to zdolność bariery do odkształcenia się bez przerwania jej ciągłości, w wyniku uderzenia.

O tym, w jaki sposób dobrać parametry bariery, decyduje jej projektant, uzależniając je od warunków panujących na drodze, na której Firma Usługowo-Handlowa Wektor realizować będzie montaż barier energochłonnych. Firmy zajmujące się produkcją i montażem urządzeń poprawiających bezpieczeństwo na drogach, świadczą też usługi poziomego i pionowego znakowania dróg, malowania pasów na drodze, i montażu znaków drogowych. Wykonanie oznakowania drogowego także poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego.