W przypadku każdej inwestycji budowlanej, jedną z ważniejszych kwestii jest „zdobycie” projektu budowlanego oraz kosztorysu inwestycji. Z kosztorysowaniem nieodzownie związane jest wykonywanie przedmiarów, którymi zajmują się biura architektoniczne, takie jak Bui Architekt Sp. z o.o. w Rzeszowie. Co to jest przedmiar robót? Jakimi metodami jest wykonywany i w jakim celu?

Co to jest przedmiar robót?

Przedmiar robót to czynności wykonywane przez biura architektoniczne związane ze sporządzaniem kosztorysów. Tworzy go zestawienie rodzajów i ilości robót, które muszą być wykonane, wraz z dokładnym opisem, wyliczeniami w dokumentacji technicznej, które pozwalają ocenić rozmiar prowadzonej inwestycji od strony kosztów. Są one podstawą sporządzania kosztorysów ofertowych i wchodzą w skład dokumentacji projektowej. Poszczególne prace, ułożone powinny być w kolejności technologicznej. Istotną cechą przedmiaru jest fakt, iż wykonywany jest on przed rozpoczęciem inwestycji na podstawie dokumentacji technicznych, projektów i innych dokumentacji, gdyż obiekt fizycznie jeszcze nie istnieje. Z pojęciem przedmiarowania wiąże się pojęcie obmiaru, który to wykonuje się dla istniejących obiektów na podstawie dokumentacji powykonawczej lub na podstawie fizycznych pomiarów powstałych elementów, celem wykonania kosztorysu zamiennego lub powykonawczego. Sporządzanie przedmiarów wymaga sporej dawki wiedzy i doświadczenia, gdyż należy w nim uwzględnić wszystkie niezbędne do wykonania z technologicznego punktu widzenia rodzaje robót, z określeniem ich ilości, tak, aby wykonawcy robót nie mieli żadnych wątpliwości przy ich wykonywaniu. Przykładem biura architektonicznego z praktyką w wykonywaniu zarówno przedmiarów robót, jak i kosztorysów jest biuro Bui Architekt Sp. z o.o. w Rzeszowie.

Dlaczego warto wykonywać przedmiar robót?

Biorąc pod uwagę obecne wymogi prawne, przedmiar robót budowlanych jest niejako elementem procesu inwestycyjnego. Dzięki temu, że zawiera on zwykle poza wypisem szczegółowym robót do przeprowadzania, również ceny materiałów budowlanych (łącznie z kosztami zakupu) jest on podstawowym dokumentem przy tworzeniu kosztorysów. Przedmiar robót uwzględnia dodatkowo godzinowe stawki robocizny, co pozwala zaplanować wynagrodzenia i koszty dodatkowe związane z wynagrodzeniem ekip budowlanych, co z punktu widzenia inwestora głównego jest niezwykle cenną informacją. Rzetelność jego przeprowadzenia wpływa na zminimalizowanie błędu niedoszacowania i ewentualnych problemów w trakcie realizacji inwestycji.

Zasady sporządzania przedmiaru robót

W przypadku wykonywania przedmiaru robót należy stosować się do konkretnych zasad ich sporządzania, celem „urzeczywistnienia” określenia ceny jednostkowej danej roboty, bądź też określenia wielkości jednostkowych nakładów rzeczowych oraz prawidłowe rozliczenie robót po ich wykonaniu.

Ważne jest, aby opracowanie przedmiaru robót składało się z karty tytułowej spisu działów przedmiaru robót wraz z tabelami przedmiaru robót. Dodatkowo musi zawierać odpowiednio do wskazanych robót nazwy i kody dla grup robót, klas robót oraz kategorii robót. Gdy roboty budowlane dotyczą kilku obiektów, przedmiar musi to uwzględniać i musi być podzielony na poszczególne obiekty budowlane. Każda pozycja przedmiaru musi być opisana ściśle według wymogów prawnych i metodologii sporządzania przedmiarów. Podstawową bowiem sprawą, z której należy zdawać sobie sprawę, to fakt, iż na podstawie przedmiaru wykonany będzie dany rodzaj kosztorysu, od którego zależeć będzie powodzenie inwestycji.