Blachy na rąbek stojący stosowane są przede wszystkim wtedy, kiedy właścicielom nowego domu jednorodzinnego zależy na nowoczesnej estetyce obiektu. Obecnie na rynku dominują produkty wykonane głównie ze stali. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz częściej można spotkać się panelami wykonanymi ze stopów tytanowo-cynkowych. Z jakimi informacjami na temat tego rozwiązania technologicznego warto się zatem zapoznać?

Charakterystyka blach tytanowo-cynkowych

Dachowe panele tytanowo-cynkowe – podobnie jak ich stalowe odpowiedniki – charakteryzują się szerokością krycia wynoszącą od około 40 do 50 cm. Z przyczyn technicznych długość pojedynczego elementu nie powinna przekraczać 7 m. Pozwoli to uniknąć zjawiska tzw. pływania metalu bezpośrednio na połaci. Cechą wyróżniającą tytan-cynk jest przede wszystkim wysoka odporność stopu na korozję. Jako że metal ulega procesowi naturalnej pasywacji, ewentualne pojawienie się ognisk rdzy nie stanowi tutaj dosłownie żadnego zagrożenia.

Dekarze z firmy Ecoroof zaznaczają, że w swojej naturalnej postaci tytan-cynk jest metalem o intensywnym srebrzystym kolorze. Wraz z upływem czasu barwa ta przyjmie odcień szary, a następnie czarny. Proces ten związany jest ze wspominaną wyżej pasywacją i w zależności od konkretnych warunków środowiskowych trwa od 70 do nawet 100 lat. Produkowana w formie paneli blacha tytanowo-cynkowa gwarantuje nie tylko zjawiskową oraz modernistyczną estetykę, ale także doskonałą szczelność.

Jest to typ pokrycia dachowego, który nie wymaga przeprowadzania żadnych prac konserwacyjnych. Średnia żywotność produktu obliczana jest na poziomie nawet 200 lat. W sposób absolutnie wyjątkowy blacha taka prezentuje się na dużych połaciach dwuspadowych. Jedynym minusem jest tutaj cena. Panele tytanowo-cynkowe mogą być droższe od standardowej blachodachówki nawet o 100%. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tytan-cynk a warstwa wstępnego krycia

Panele tytanowo-cynkowe oczywiście mogą zostać położone na łatach montażowych, aczkolwiek rozwiązanie to stosowane jest dość rzadko. Znacznie częściej inwestorzy decydują się na pełne deskowanie połaci. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, jaką warstwę wstępnego krycia zastosować? Czy sprawdzi się klasyczna papa termozgrzewalna? Niestety nie. Ze względu na to, że jest to produkt stworzony z ropy naftowej, a w jego składzie znajdują się m.in. pochodne kwasu borowego, może dojść do bardzo silnej reakcji chemicznej. Agresywne działanie niektórych substancji może skrócić żywotność paneli z 200 do 2 lat.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Ecoroof, inwestorzy nie mogą zdecydować się również na wykorzystanie standardowej membrany. Jest to materiał syntetyczny, który w kontakcie z wysokimi temperaturami generowanymi przez rozgrzane panele ulegnie po prostu przepaleniu. Na co zatem się zdecydować? Doświadczeni dekarze zalecają kupno specjalistycznych membran strukturalnych, które w branży potocznie nazywane są makaronami. Jedynie takie podejście będzie stanowiło gwarancję tego, że połać dachowa wymarzonego domu poradzić sobie z każdymi warunkami.