Budowa dachu składa się z wielu etapów, z których każdy powinien zostać przeprowadzony z należytą pieczołowitością, aby efekt prac spełniał Twoje oczekiwania, a także zapewniał bezpieczne i komfortowe funkcjonowanie w domu. Zadania powinny być realizowane przez doświadczonych fachowców, którzy pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązania, dostosowując je do indywidualnych potrzeb. Jakie są etapy postępowania podczas budowy dachu? Odpowiadamy.

Przygotowanie projektu

Pierwszym etapem na drodze do stworzenia trwałego i wytrzymałego na wszelkie czynniki zewnętrzne dachu jest przygotowanie projektu, który uwzględni wszystkie jego elementy. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ to od jego właściwej realizacji zależy późniejsza funkcjonalność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Projekty opierają się na skomplikowanych wyliczeniach, dlatego warto korzystać z oferty renomowanych firm dekarskich, takich jak Solidny Dekarz, które mają na swoim koncie wiele wykonanych zleceń. Prace przygotowawcze powinny wiązać się również ze stworzeniem szczegółowego kosztorysu dla klienta i zestawienia niezbędnych materiałów budowlanych przygotowanego na podstawie gotowego projektu.

Montaż więźby dachowej

Więźba dachowa stanowi szkielet dachu, który musi być solidny oraz stabilnie podtrzymywać zarówno obciążenia stałe, jak i zmienne. Do pierwszej grupy zaliczamy wagę wszystkich elementów konstrukcji, izolacji oraz pokrycia dachowego, od którego wytrzymałość więźby jest najbardziej uzależniona. Obciążenia zmienne to natomiast zalegający na dachu śnieg czy woda oraz wiatr. Wzniesienie więźby dachowej można podzielić na kilka etapów. Spośród dwóch najczęściej wykorzystywanych rodzajów więźby warto wymienić konstrukcję płatwiowo-kleszczową, która sprawdzi się przy dachach o większej powierzchni i krokwiowo-jętkową – praktyczną, jeśli chcesz wykorzystać miejsce na poddaszu.

Pokrycie i dodatkowe elementy

Kolejnym etapem podczas budowy dachu jest wykonanie odpowiedniej izolacji i przygotowanie dachu do układania wybranego pokrycia. Może być ono wykonane z:

  • dachówek ceramicznych,
  • dachówek betonowych,
  • blachodachówek,
  • papy termozgrzewalnej.

Przed ułożeniem poszycia dachowego należy pamiętać o podbitce dachowej, która służy do zabezpieczania wystających drewnianych elementów konstrukcji. Jest to ochrona zarówno przed wilgocią, jak i ingerencją ptaków czy owadów. Ponadto montowane są wówczas okna dachowe, przełazy, komin, rynny oraz pozostałe elementy wykończeniowe, dzięki którym dach zyska pełną funkcjonalność oraz walory estetyczne.