Solidna konstrukcja dachu gwarantuje nam zabezpieczenie przed opadami deszczu czy śniegu. Dobór odpowiednich materiałów i należyte wykonanie sprawiają, że zimą na poddaszu jest ciepło, a latem upał nie doskwiera. Jednym słowem, dach to niezwykle istotny element domu, który wybieramy, biorąc pod uwagę zarówno aspekty funkcjonalne, jak i estetyczne.  W poniższym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas budowy.

Usługi dekarskie

Nikomu chyba nie trzeba mówić, że budową dachu zająć musi się fachowiec. Musimy jednak wspomnieć o tym, jak szukać tego odpowiedniego. Potrzebny będzie nam doświadczony dekarz, który nie tylko wykona zadanie, ale będzie w stanie doradzić nam optymalne rozwiązania. A decyzji podjąć będziemy musieli tutaj kilka. Warto więc wybrać sprawdzoną firmę prowadzącą usługi dekarskie – da to nam gwarancję oferowanej przez nią jakości. Pamiętajmy, że dach sam w sobie jest kosztowną inwestycją i dlatego tak ważne jest, aby został wykonany należycie.

Musimy zadbać, aby wszystkie etapy budowy dachu zostały przeprowadzone zgodnie z założeniami projektu. Jest ich pięć i błędy popełnione na jednym mogą mieć daleko idące skutki. Pierwszy to montaż więźby dachowej. Wykorzystywane są do tego murłaty, inaczej wiązary osadzone na szczycie ścian bocznych. Na nich umieszczane są krokwie. Tak powstała konstrukcja dachu wymaga pokrycia folią dachową lub deskami – to drugi etap prac.

Trzeci obejmuje łacenie. Dekarz kładzie na krokwiach kontrłaty, a następnie poprzecznie do krokwi właściwe łaty. Kolejnym krokiem będzie montaż elementów takich jak rynny, okap dachu oraz montaż okien dachowych. Ostatnim etapem jest układanie pokrycia dachowego. Po nim przejść możemy do prac związanych z ocieplaniem poddasza.

Projekt i materiały

Projekt dachu powstaje wraz z całą bryłą budynku, zatem już na samym początku planowania budowy musimy upewnić się, że będzie on odpowiedni. Nie zawsze będą możliwe modyfikacje, ponieważ konstrukcja dachu niejednokrotnie narzuca użycie konkretnych materiałów lub uniemożliwia wybór niektórych. Tradycyjna dachówka ceramiczna jest cięższa niż jej odpowiedniki z innych materiałów i z tego powodu może być układania na tylko dachach o odpowiednio wytrzymałej więźbie dachowej. Często spotykanym rozwiązaniem jest montaż blachodachówki, która jest o wiele lżejsza, a przy tym też tańsza. Blachodachówkę możemy bez problemu malować, co zwiększa możliwości dekoracyjne i pozwala dopasować wygląd dachu do innych elementów elewacji. Ma ona jednak wadę, która jest dźwięk towarzyszący opadom deszczu. Poradzić sobie z tym możemy poprzez właściwą izolację poddasza.

We wszystkich pracach związanych z budową dachu pomoże nam Jerzy Saks i prowadzona przez niego firma, która zajmuje się usługami dekarskimi. W zakresie jej działalności leży zarówno montaż dachów na nowych budynkach, jak i przebudowa czy remont dachów już istniejących.