Zakres prac, składających się na budowę domu jednorodzinnego jest naprawdę ogromny. Ważne, aby od samego początku prace prowadzone były z troską zarówno o najwyższą jakość, jak i bezpieczeństwo. Te dwa aspekty są w stanie zapewnić jedynie najlepsze firmy wykonawcze, dysponujące odpowiednią wiedzą oraz nowoczesnym wyposażeniem. Co warto wiedzieć i na co trzeba zwrócić uwagę przy pracach fundamentowych?

Materiały budowlane – fundamenty

Po zakupieniu działki w wymarzonej lokalizacji oraz uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń można przystąpić do rozpoczęcia prac. Te zaczyna się od przeprowadzenia robót ziemnych, polegających na wyrównaniu terenie oraz, co ważniejsze, stworzenie odpowiednich wykopów. Najważniejszym z nich jest ten, wykopany pod fundamenty. Dlaczego jest on aż tak istotny? Otóż dlatego, że to właśnie fundamenty narażone są na znoszenie wszelkiego rodzaju obciążeń. Zarówno tych statycznych, jak i dynamicznych. Fundamenty wykonuje się oczywiście z najwyższej jakości betonu. Niemniej jednak, aby wzmocnić całą konstrukcję, stosuje się stal zbrojeniową w formie prętów. Połączenie tych dwóch materiałów powoduje, że budynek zyskuje niezwykle solidne podparcie.

Nie trzeba się zatem obawiać o ewentualne osiadanie konstrukcji, a co za tym idzie, nieprzyjemne dla oka pęknięcia ścian. Aby mieć pewność, że prace fundamentowe zostaną przeprowadzone z troską o najmniejszy nawet detal, warto w tej kwestii zaufać najbardziej renomowanym wykonawcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Gut-Bud, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie budowy domów od fundamentów aż po najwyższą z kalenic. Klienci mogą liczyć nie tylko na miłą atmosferę współpracy, ale także na szeroko zakrojone i profesjonalne doradztwo. Co jeszcze znajduje się w zakresie usług fachowców?

Budowa domu – ściany i stropy

Po zakończeniu prac fundamentowych i odpowiednio długim wyschnięciu betonu można przystąpić do murowania ścian. Wbrew powszechnie panującej opinii jest to relatywnie skomplikowany i czasochłonny proces. Wykonawcy muszą działać przede wszystkim z ogromną precyzją, ponieważ ewentualna pomyłka liczona w milimetrach, na koniec może okazać się kilkunastocentymetrową katastrofą. Najpopularniejszym materiałem, służącym do murowania ścian są bloczki betonowe. To rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale także bardzo praktyczne.

Bloczki charakteryzują się dobrym parametrem termoizolacyjności oraz przyzwoitą dźwiękochłonnością. Co ważne, bloczki betonowe wytrzymałe są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz często bardzo trudne warunki środowiskowe. Do murowania potrzebne jest oczywiście zaplecze techniczne. Mowa tu o zaprawach, czy klejach. Po zakończeniu prac związanych ze ścianami fachowcy przystępują do wylewania stropów, które podobnie jak fundamenty, pełnią funkcję nośną.