Budowa hal przemysłowych

Materiał partnera
2019-09-27
Źródło: gettyimages

Coraz częściej wiele firm decyduje się na budowę hal przemysłowych wykonanych ze stali. Jest to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Przede wszystkim budowa takiej hali odbywa się bardzo szybko i nie jest zbyt droga. Te ekonomiczne rozwiązania idealnie nadają się pod powierzchnie magazynowe bądź produkcyjne. Jakie zalety posiadają przemysłowe hale stalowe oraz jakie są sposoby ich wykorzystywania?

Zalety hal wykonanych ze stali

Każdy doskonale wie, że w obecnych czasach firmy stawiają przede wszystkim na oszczędność oraz szybkość działania. Jeśli przedsiębiorca nie ma ani czasu, ani wystarczających środków na postawienie hali murowanej idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji są konstrukcje stalowe.

Cechuje je przede wszystkim niska cena, a sam proces powstawania takiej hali jest bardzo szybki. W zależności od rozmiarów hala wykonana ze stali może powstawać od kilku dni do kilku tygodni. Jest to bardzo szybkie rozwiązanie, idealne dla kogoś kto potrzebuje dużej powierzchni na już. Ponadto hale przemysłowe wykonane ze stali są bardzo wytrzymałe na wszelkie obciążenia, czy niesprzyjające warunki atmosferyczne. Poprawność budowy hali zapewni doskonałą solidność konstrukcji.

Hale przemysłowe stalowe można wykorzystywać na wiele sposobów. Producent konstrukcji stalowych, jakim jest Marstal - Gródek podpowiada, że zazwyczaj stalowe konstrukcje występują w postaci wielkich hangarów, które firmy wykorzystują jako powierzchnie magazynowe do przechowywania pojazdów, maszyn bądź ładunków. Hale stalowe mogą być również użyte jako pomieszczenie produkcyjne, hale sportowe, a nawet obiekty handlowe.

Proces budowy hali stalowej

Na początku procesu powstawania hali istotne jest wykonanie odpowiedniego projektu uwzględniającego rodzaj konstrukcji, a także jej późniejsze przeznaczenie. Hale wykonane ze stali mogą być wykorzystywane w wielu różnorodnych branżach oraz mogą pełnić bardzo różne funkcje. Budynki te mogą stanowić przestrzeń magazynową, produkcyjną lub też służyć jako budynek handlowy, czy obiekt sportowy. Przed rozpoczęciem wszelkich prac projektant zatem musi uwzględnić wszystkie indywidualne oczekiwania inwestora w taki sposób, aby powstająca konstrukcja była jak najlepiej dostosowana do jej przeznaczenia.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych bardzo ważne jest dopełnienie wszelkich formalności, które dotyczą między innymi przeprowadzenia badania gruntu, spełnienie określonych warunków na temat zabudowy terenu, a także uzyskania pozwolenia na budowę, bez którego rozpoczęcie prac jest niemożliwe. Na tym etapie konieczne jest również wykonanie wszelkich niezbędnych przyłączy, np. gazu i wody. Jeśli wszystkie formalności są już gotowe można przejść do prac budowlanych.

Budowa hali stalowych rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania gruntu pod budowę. Takie roboty ziemne dotyczą przede wszystkim wyrównania terenu i usunięcia z niego niepotrzebnych roślin czy innych pozostałości. Następnie na dobrze oczyszczonym terenie odbywa się proces wylewania odpowiednich fundamentów, które wytrzymają obciążenia konstrukcji. W fundamentach wywierca się specjalne otwory, w których zakotwiczone zostaną podstawowe elementy hali. Następnie można przejść do procesu powstawania szkieletu obiektu. Cały szkielet konstrukcji wykonany jest z użyciem stalowych słupów, do których przytwierdza się płyty służące jako ściany oraz dach budynku. Ostatnim etapem są prace związane z indywidualnym dostosowaniem obiektu do jego przeznaczenia.

Montaż hal ze stali jest świetną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Hale stalowe są znacznie szybsze w budowie i tańsze niż tradycyjne konstrukcje murowane. Ponadto dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i doświadczeniu firm zajmujących się wznoszeniem stalowych budynków możliwe jest stworzenie profesjonalnego i funkcjonalnego obiektu.