Budowa pawilonu handlowego – co warto wiedzieć?

Materiał partnera
2019-09-26

Mając w głowie pomysł na założenie własnej niewielkiej działalności handlowej, takiej jak na przykład kwiaciarnia, przytulna kafejka, bar kanapkowy lub kiosk z prasą, jednym z podstawowych elementów jest pomieszczenie. W poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji można przejrzeć oferty najmu lub kupić już gotowe pomieszczenie. Jeżeli już posiadamy własną działkę, dobrym pomysłem będzie budowa niedużego pawilonu handlowego.

Pozwolenie na budowę

Wszystko będzie zależało od konstrukcji budynku. Według prawa budowlanego pawilon handlowy może być obiektem tymczasowym. Oznacza to, że nie jest on na stałe połączony z gruntem, a w przyszłości może być przeniesiony do innej lokalizacji lub poddany rozbiórce. W przeciwnym razie stanowi obiekt stały. W pierwszym przypadku należy wyłącznie zgłosić roboty budowlanej do odpowiedniej jednostki administracyjnej wraz z datą usunięcia obiektu w przyszłości. Okres istnienia takiego budynku nie może przekraczać 180 dni. W sytuacji pawilonu uznanego za budowlę stałą trzeba już uzyskać pozwolenie na budowę poprzez złożenie wniosku wraz z czterema egzemplarzami projektu budowlanego, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

Tania i nowoczesna konstrukcja

Murowany budynek będzie wymagał długiego czasu na jego wzniesienie oraz niemałych kosztów. Po postawieniu jego ścian należy jeszcze je ocieplić oraz otynkować. Zdecydowanie tańszą i równie efektywną opcją będzie wybór pawilonu zaprojektowanego z płyt warstwowych, które cechuje estetyczny wygląd oraz wysoka odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Pomiędzy dwiema warstwami blachy znajduje się ocieplenie, które zapewnia odpowiednią izolację. Może być całkowicie lub częściowo nieprzepuszczalne. Płyty nie wymagają malowania ani tynkowania. Ponadto można je dobrać kolorystycznie i materiałowo do naszych indywidualnych potrzeb oraz gustu. Istnieją firmy specjalizujące w budowie różnego rodzaju pawilonów  z takich właśnie płyt. Jednym z nich jest Artoffice w Grójcu.

Wymarzone wnętrze

Dzięki uniwersalnej konstrukcji tego typu obiektów, nie ma problemu z aranżacją wnętrza, odpowiadającej jego przeznaczeniu. Istnieje możliwość ułożenia paneli na podłodze, montażu podwieszanych lamp, doprowadzenia bieżącej wody, a także instalacji klimatyzacji, która będzie nieoceniona podczas upalnych, letnich dni. Nie ma również przeszkód do założenia grzejników elektrycznych lub ogrzewania podłogowego. Dowolna ilość okien oraz wydzielenie dodatkowych pomieszczeń socjalnych także nie będzie problemem. Ograniczeniem są jedynie potrzeby oraz wyobraźnia inwestora.

Opracowanie artykułu: