Budowa basenu w ogrodzie

Materiał partnera
2019-09-10

Basen w ogrodzie to z pewnością jedna z największych atrakcji, jaką możemy mieć w ogrodzie. Zanim zdecydujemy się na jego zbudowanie musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Istotne znaczenie ma kształt basenu, wielkość i materiał wykonania niecki, a także wybór filtrów i akcesoriów. Oczywiście najłatwiejszą decyzją jest wybór kształtu i wielkości basenu, natomiast największe kłopoty może sprawić wybór materiału niecki.

Etapy budowy basenu ogrodowego

Budowa basenu ogrodowego nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego najlepiej podzielić ją na kilka etapów. W pierwszym etapie powinniśmy stworzyć nieckę oraz przygotować podejścia do instalacji. Te czynności można wykonać samodzielnie, jednakże ich realizacja musi być zgodna z projektem. Kolejnym etapem prac jest podłączenie wszelkich instalacji odpowiedzialnych za dostarczanie wody, a także instalacji czyszczących i podgrzewających wodę. Takie zadania lepiej, aby wykonane zostały przez hydraulika lub specjalistów od instalacji basenowych, jakich spotkamy w firmie Admar System ze Stramnicy w województwie Zachodniopomorskim. Ostatni etap budowy basenu polega na jego wykończeniu i zabezpieczeniu. Zakres prac na tym etapie obejmuje pomalowanie ścian, ułożycie płytek ceramicznych oraz montaż przykrycia.

Ustalenie wielkości basenu ogrodowego

Zanim rozpoczniemy prace związane z budową basenu ogrodowego ważne jest ustalenie jego wielkości oraz kształtu. Istotne znaczenie ma również wybór odpowiedniego materiału do stworzenia niecki basenowej. W przypadku basenów ogrodowych niecki zazwyczaj nie są dużych rozmiarów. Popularne ich wymiary to 6-10 metrów długości i 3-5 metrów szerokości. Niewielkie rozmiary basenu najczęściej spowodowane są tym, że im większy rozmiar ma basen, tym większe są jego koszty późniejszego utrzymania. Duży wpływ ma także sama wielkość działki, na której zamierzamy budować basen.

Baseny, które mają służyć tylko do pływania charakteryzują się głębokością 150 cm. Tyle wystarczy, by można było swobodnie pływać w takim basenie, jednakże uniemożliwia skakanie do niego z trampoliny. W tym celu basen powinien mieć co najmniej 240 cm głębokości.

Niecki basenu z żelbetu i betonu

Jeżeli zależy nam na tym, aby basen był trwały i wytrzymały, niecki powinny być wykonane z materiałów, które to zagwarantują. Bardzo dobrym materiałem do stworzenia takiej niecki jest żelbet, czyli beton zbrojony wzmocniony kilkoma warstwami siatki, która mocowana jest do rusztu z prętów zbrojeniowych. Nieckę można formować w tradycyjnym deskowaniu lub w formach z polipropylenu lub styropianu. Niecka basenowa może być także wykonana z bloczków betonowych albo ze zbrojonych pustaków fundamentowych, które wypełnione będą betonem. W celu uzyskania wodoszczelnej niecki używa się betonu wodoszczelnego lub wykonuje się hydroizolację.

Niecki basenowe wyprodukować można również z tworzyw sztucznych. Najczęściej są one wykonane z płyt polipropylenowych, które są spawane dyfuzyjnie. Dodatkowo wykorzystuje się łączone warstwy folii poliestrowej lub PCW.

Niezależnie od tego, z czego zostanie wykonana niecka trzeba pamiętać, aby została ona wykonana w sposób solidny. Tylko takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie trwałego basenu.

Opracowanie artykułu:

Admar System Marek Jurczyga

78-100 Stramnica 33i zachodniopomorskie
e-mail
www