Centralne ogrzewanie – w jakich wariantach najczęściej się je wykonuje?

Materiał partnera
2019-06-27
Ogrzewanie podłogowe

Centralne ogrzewanie to rozwiązanie coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych. Jest to zdecydowanie komfortowa metoda uzyskiwania optymalnych  temperatur w sezonie grzewczym w każdym pomieszczeniu. Niezbędne jest jednak właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów całego układu, czym powinien zająć się specjalista świadczący kompleksowe usługi hydrauliczne.

Ogrzewanie z kotłem

Kocioł to w większości przypadków podstawowy element układów centralnego ogrzewania. Najczęściej stosowane są kotły jedno- oraz dwufunkcyjne, które w sposób odpowiedni łączone są z kolejnymi podzespołami wchodzącymi w skład takiej instalacji grzewczej. Konieczne jest odpowiednie rozprowadzenie wszystkich rur i przede wszystkim zastosowanie właściwych komponentów tego typu. To właśnie one bowiem odpowiadają za przekazywanie ciepła do odbiorników w postaci grzejników czy ogrzewania podłogowego.

Specjalista świadczący kompleksowe usługi hydrauliczne – Paweł Kurek, jest w stanie zadbać o właściwe wykonanie centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym i nie tylko. Profesjonalnie ułożone rury będą rozprowadzone w sposób gwarantujący efektywność całego układu, który może być zakończony np. poprzez ogrzewanie podłogowe. To interesujący wariant oferowany przez specjalistów świadczących usługi w zakresie montażu instalacji grzewczych. Czym konkretnie się charakteryzuje i jakie jeszcze możliwości daje centralne ogrzewanie?

Ciepło z grzejników lub podłogi

Do najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w zakresie efektywnych instalacji centralnego ogrzewania zalicza się rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach za pomocą grzejników. Są one rozmieszczane w kluczowych miejscach, co pozwala wydajnie oddawać energię cieplną na cały obszar np. pokoju. Taka metoda ma jednak także swoje wady, do których zalicza się przede wszystkim stosunkowo wolne nagrzewanie pomieszczenia i nierównomierne rozłożenie ciepła.

Alternatywę stanowi nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które wykona specjalista świadczący kompleksowe usługi hydrauliczne. Ciepło z podłogi ogrzewa pokój równomiernie, zapewniając optymalną temperaturę w każdym kącie. Takie rozwiązanie jest natomiast droższym wariantem, jednak coraz chętniej wybieranym przez inwestorów. Ciekawą alternatywą w zakresie centralnego ogrzewania jest połączenie tych dwóch technologii. Grzejniki i ogrzewanie podłogowe zastosowane w jednym układzie dają możliwość maksymalnego wykorzystania zalet obu rozwiązań. Niezbędne jest jednak właściwe wykonanie instalacji, co należy zlecić fachowcowi zajmującemu się systemami grzewczymi i hydrauliką.