Gwoździe pojawiają się na każdej budowie. Choć wielu ludzi myśli, że wszystkie z nich są takie same, nie mają racji. Te elementy metalowe różnią się od siebie, chociażby ostrzem, rodzajem łba oraz trzpieniem, a także materiałem i powłoką. Przy tak szerokim wyborze, można dziś znaleźć gwoździe idealnie dostosowane do potrzeb ich użytkownika. Warto przyjrzeć się bliżej gwoździom ocynkowanym, szczególnie odpornym na warunki atmosferyczne.

Jak powstają gwoździe ocynkowane?

Istnieje kilka metod cynkowania, które wykorzystuje się do uodpornienia gwoździ na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wśród nich można wyróżnić:

  • cynkowanie galwaniczne — opiera się ono na procesie elektrolizy. Źródłem napięcia jest tutaj prąd elektryczny. Najczęściej wykonuje się powłoki w kolorze czarnym, żółtym, srebrnym oraz oliwkowym. Jest to ekonomiczna metoda, która doskonale sprawdza się w przypadku gwoździ niemających stałego kontaktu z wilgocią;
  • cynkowanie ogniowe — gwarantuje powstanie elementów bardziej wytrzymałych niż cynkowanie galwaniczne, co jest ważne w przypadku częstego kontaktu elementów z wilgocią. W zależności od warunków, w których wykorzystany zostaje ocynkowany przedmiot, nie ulega on korozji od 5 do nawet 10 lat. Ten rodzaj zabezpieczania metali polega na zanurzeniu wcześniej przygotowanych do tego gwoździ w kąpieli z płynnego cynku;
  • cynkowanie lamelarne, płatkowe — najmniej popularny rodzaj cynkowania, który jednak gwarantuje bardzo dobrą ochronę antykorozyjną zabezpieczającą gwoździe do 10 lat.

Od czego zależy skuteczność ochrony antykorozyjnej?

Skuteczność ochrony przed korozją zależy głównie od grubości powłoki, która pokrywa gwóźdź — tłumaczy ekspert zatrudniony w firmie Tex s.c. Pw, która swoją siedzibę ma w Częstochowie. Jeśli grubość mieści się w granicach od 3 do 5 mikrometrów, powłoka gwarantuje odporność na korozję jedynie w umiarkowanym mikroklimacie. W przypadku trudniejszych warunków lepiej zdecydować się na powłokę o grubości 8 mikrometrów, która ochroni przed konsekwencjami sporadycznego ścierania oraz kontaktu z parą wodną. Gwoździe mogące mieć kontakt z deszczem oraz silnymi środkami czystości, powinny mieć ochronę w granicach od 12 do 15 mikrometrów. Grubsze powłoki stosuje się głównie w budownictwie do tworzenia elementów zewnętrznych, które mają być odporne na deszcz, a także uszkodzenia mechaniczne. Gwoździe ocynkowane są zdecydowanie twardsze i odporniejsze od tych, które nie są pokryte powłoką. W związku z tym, zastanawiając się nad kupnem gwoździ, warto wziąć je pod uwagę.