Do geodety zgłaszamy się zazwyczaj wtedy gdy mamy do wytyczenia granice jakiejś działki co jest potrzebne nie tylko przy budowach, ale również i przy podziale majątku. W kwestiach budowlanych niezbędną sprawą jest również sporządzanie różnego rodzaju map geodezyjnych, a w tym map do celów projektowych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym właśnie tego tematu.

Jak powstaje mapa do celów projektowych i czym właściwie ona jest?

Mapa do celów projektowych to jedno z opracowań geodezyjnych (kartograficznych), które powstaje dzięki danym zawartym na aktualnych mapach zasadniczych badanego terenu. Mapy tego rodzaju zgodnie z zapisami w ustawie o Prawie geodezyjnym i kartograficznym uchwalonej 17 maja, 1989 roku tworzyć mogą tylko i wyłącznie geodeci, a zawierać one powinny przede wszystkim wszystko to, co znajduje się w promieniu 30 metrów (lub więcej wliczając w to strefy ochronne) od placu budowy. Na mapach tego typu umieszczane są między innymi informacje na temat linii rozgraniczających ulice i wszelkiego typu zabudowy, liniowej i punktowej infrastruktury podziemnej, wytyczenia granic działek, rozmieszczenia obiektów dotyczących przyrody (na przykład wodospady, pomniki przyrody i wysoka zieleń), jak również i innych zagadnień, które określa projektant.

W jakiej skali powstają mapy do celów projektowych?

W zależności od tego, do jakiego typu budowy przeznaczona ma być mapa do celów projektowych wyróżniamy trzy rodzaje skal, w jakich są one tworzone:

  • Skala 1:500 - Mapa do celów projektowych w tej skali wykorzystywana jest w odniesieniu do zwykłych działek budowlanych
  • Skala 1:1000 - Mapy o tej skali tworzy się na potrzeby terenów przemysłowych oraz znajdujących się tam budowli
  • Skala 1:2000 - Tej wielkości mapy powinny obejmować tereny, na których znajduje się liniowa infrastruktura podziemna oraz obiekty budowlane nie będące w bezpośrednim sąsiedztwie ze sobą.

Dlaczego musimy mieć mapę do celów projektowych?

Jak już wspominaliśmy, mapa do celów projektowych dotyczy wszystkich terenów, na których powstają jakiekolwiek obiekty budowlane. Stworzenie jej jest nam nie tylko potrzebne, ale również i wymagane, ponieważ bez tego dokumentu nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Warto również wspomnieć, że aby mapa do celów projektowych mogła zostać dołączona do pełnej dokumentacji budowlanej, to musi być ona sporządzana tylko i wyłącznie na podstawie najbardziej aktualnej mapie zasadniczej. Profesjonalnym wykonaniem map do celów projektowych oraz innych usług geodezyjnych zajmuje się firma Geodeta s.c.